Anna Stępień - Zaborek

Anna Stępień - Zaborek


Kierownik ds. Personalnych. Od 15 lat pracuje w Lafarge.

Ania zaczynała pracę w Lafarge jako Asystentka Dyrektora Zakładu, a od kilku lat jest HRBP dla prawie 500 pracowników Lafarge w całej Polsce. Przez 15 lat kariery w naszej firmie miała okazję współpracować z większością działów.

„Skończyłam socjologię, nie byłam więc tzw. osobą techniczną. Zaciekawiło mnie Lafarge, zachwycił zakład w Małogoszczu. To był świat, którego dotąd nie znałam”.

Do jednego z naszych działów Ania dołączyła zaraz po studiach. Wtedy w zespole była jedną z 3 kobiet. W tym czasie średnia wieku pracowników była wysoka, pracujący tam panowie latami dochodzili do zajmowanych stanowisk kierowniczych. Ania obawiała się, że z tego powodu pojawią się trudności w porozumieniu się między nimi.

„W zespole, do którego dołączyłam, szybko złapaliśmy dobry kontakt i bardzo się polubiliśmy. Stworzyliśmy różnorodny zespół i świetnie nam się współpracowało. Wiele rzeczy, których się nauczyłam w tamtym czasie, wykorzystuję do dziś”.

Ania zapytana o siłę kobiet w Lafarge odpowiada bez zastanowienia, że to wszechstronność, wielozadaniowość i wytrzymałość. W naszej organizacji kobiety zajmują się kilkoma tematami naraz. Są w wielu miejscach, na różnych stanowiskach i funkcjach. Wszędzie gdzie się pojawiają, radzą sobie doskonale.

„Ten pierwiastek kobiecy, inne spojrzenie, takie dopieszczenie tematu w mojej opinii bardzo się przydaje. Szczególnie w typowo męskim przemyśle. Te projekty, współpraca w mieszanych zespołach naprawdę dobrze nam wychodzą”.

Jak zapewnia rozmówczyni, nie zauważa różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn w naszej firmie. Cieszy się, że w Lafarge nie zwracamy uwagi na płeć. Nie myślimy o tym, patrzymy przez pryzmat doświadczenia, umiejętności, kompetencji. To one mają dla nas znaczenie - ta równość wiedzy.

„Chcemy i dajemy kobietom szansę na rozwój, staramy się pomóc, wesprzeć je w rozwijaniu umiejętności i kompetencji. Od kilku lat zwracamy szczególną uwagę na plany rozwojowe kobiet. Najważniejsze, aby dać im szansę i odpowiednie narzędzia”.

Według Ani naszej firmie nie potrzeba specjalnych rozwiązań dla kobiet, jak sama przyznaje, nawet takich nie mamy. W Lafarge dbamy o każdego pracownika tak samo. Nie ma znaczenia płeć, wiek czy miejsce zamieszkania. Ważne, jakim się jest człowiekiem i pracownikiem. Mamy benefity dla młodszych pracowników, dla mam, rodzin, a nawet dla emerytów, którzy nie są już pracownikami Lafarge, ale pracowali w naszej firmie latami. Proponujemy to samo dla wszystkich, ale dostosowane dla każdej grupy docelowej.

„Cieszę się, że firma jest otwarta na to, co mówią ludzie, że słucha i stara się wdrożyć zmiany. Różnorodność przejawia się w bardzo wielu dziedzinach. Po prostu za nią nadążamy”.