Baza wiedzy

Cement i beton bez tajemnic. Przedstawiamy bazę wiedzy oraz porady na temat materiałów budowlanych. Ciekawe informacje, porady, artykuły oraz najczęściej zadawane pytania (FAQ).

 

Najnowsze artykuły poradnikowe

 
Jak wykonać fundamenty z betonu samozagęszczalnego

Beton samozagęszczalny to nowoczesne rozwiązanie, które radykalnie zmienia sposób wykonywania elementów betonowych. Technologia została opracowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie ekip budowlanych, które oczekiwały mieszanki betonowej, która „sama wyleje się w szalunek” i jednocześnie nie ulegnie tzw. segregacji, czyli opadaniu kruszywa na dno mieszanki. Dzięki odpowiedniemu dobraniu składników oraz zastosowaniu nowoczesnych domieszek chemicznych udało się połączyć obie te cechy i uzyskać beton samozagęszczalny.

 
Solidny dom na solidnych fundamentach

Jak prawidłowo wykonać fundamenty budynku, o czym warto wiedzieć, a czego bezwzględnie przestrzegać radzi ekspert Lafarge Bartosz Obidziński – Kierownik Produktu.

 
Beton jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy ścian oraz sufitów

Coraz częściej elementy betonowe, jak ściany i sufity, stają się estetycznym wykończeniem wnętrza. Projektanci nowoczesnych obiektów sięgają po beton w celu podkreślenia charakteru pomieszczenia. Jak uzyskać estetyczne wykończenie powierzchni betonu? Jak budować prefabrykowane ściany i sufity? Zapraszamy do lektury artykułu, który przygotowali: Jędrzej Zdziechowski (Lafarge Cement SA ) oraz Krystian Szczęsny (Zbych Pol & Mobet).

 

Najnowsze pytania i odpowiedzi

 
Czym jest beton?

Beton powstaje w wyniku wiązania i twardnienia mieszanki betonowej. Materiał końcowy uzyskiwany jest poprzez wymieszanie kilku składników, których proporcje są dokładnie wyliczone na podstawie potrzeb budowy i analiz laboratoryjnych

 
Jakie rodzaje betonu stosuje się do fundamentów?

Beton na fundamenty może być towarowy, wodoszczelny i samozagęszczalny. Podstawowym kryterium doboru mieszanki betonowej do fundamentu jest wytrzymałość na ściskanie, która powinna być określona w projekcie budowlanym.

 
Z czego powstaje cement?

Cement to spoiwo hydrauliczne o właściwościach wiążących. Otrzymywany jest z surowców mineralnych, a dokładniej kopalin naturalnych takich jak margiel, glina czy wapień.