Baza wiedzy

Cement i beton bez tajemnic. Przedstawiamy bazę wiedzy oraz porady na temat materiałów budowlanych. Ciekawe informacje, porady, artykuły oraz najczęściej zadawane pytania (FAQ).

 

Najnowsze artykuły poradnikowe

Jak prawidłowo wykonać fundamenty budynku, o czym warto wiedzieć, a czego bezwzględnie przestrzegać radzi ekspert Lafarge Bartosz Obidziński – Kierownik Produktu.

Coraz częściej elementy betonowe, jak ściany i sufity, stają się estetycznym wykończeniem wnętrza. Projektanci nowoczesnych obiektów sięgają po beton w celu podkreślenia charakteru pomieszczenia. Jak uzyskać estetyczne wykończenie powierzchni betonu? Jak budować prefabrykowane ściany i sufity? Zapraszamy do lektury artykułu, który przygotowali: Jędrzej Zdziechowski (Lafarge Cement SA ) oraz Krystian Szczęsny (Zbych Pol & Mobet).

Beton samozagęszczalny to nowoczesne rozwiązanie, które radykalnie zmienia sposób wykonywania elementów betonowych. Technologia została opracowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie ekip budowlanych, które oczekiwały mieszanki betonowej, która „sama wyleje się w szalunek” i jednocześnie nie ulegnie tzw. segregacji, czyli opadaniu kruszywa na dno mieszanki. Dzięki odpowiedniemu dobraniu składników oraz zastosowaniu nowoczesnych domieszek chemicznych udało się połączyć obie te cechy i uzyskać beton samozagęszczalny.

 

Najnowsze pytania i odpowiedzi

Podstawowym potwierdzeniem zgodności produktu z przepisami są znaki CE lub B umieszczone na opakowaniach lub workach cementu. Cement sprzedawany luzem powinien mieć wydaną dokumentację handlową.

Za wynalazków betonu uważa się Rzymian, ponieważ to oni opanowali do perfekcji używanie betonu w budownictwie. Rzymianie wykorzystywali beton w konstrukcjach do budowy akweduktów, mostów i tuneli. Jak pokazują badania archeologiczne, wykonywali z niego nawet prefabrykaty.

Szlifowanie betonu wykonuje się przy pomocy wielu technik – w zależności od wielkości obrabianej powierzchni można wykorzystać w pełni ręczne rozwiązania lub maszyny jak szlifierki do betonu. Szlifowanie betonu można wykonać nie tylko na nowych, lecz także już użytkowanych powierzchniach.