Baza wiedzy

Cement i beton bez tajemnic. Przedstawiamy bazę wiedzy oraz porady na temat materiałów budowlanych. Ciekawe informacje, porady, artykuły oraz najczęściej zadawane pytania (FAQ).

 

Najnowsze artykuły poradnikowe

 
Jak wykonać fundamenty z betonu samozagęszczalnego

Beton samozagęszczalny to nowoczesne rozwiązanie, które radykalnie zmienia sposób wykonywania elementów betonowych. Technologia została opracowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie ekip budowlanych, które oczekiwały mieszanki betonowej, która „sama wyleje się w szalunek” i jednocześnie nie ulegnie tzw. segregacji, czyli opadaniu kruszywa na dno mieszanki. Dzięki odpowiedniemu dobraniu składników oraz zastosowaniu nowoczesnych domieszek chemicznych udało się połączyć obie te cechy i uzyskać beton samozagęszczalny.

 
Solidny dom na solidnych fundamentach

Jak prawidłowo wykonać fundamenty budynku, o czym warto wiedzieć, a czego bezwzględnie przestrzegać radzi ekspert Lafarge Bartosz Obidziński – Kierownik Produktu.

 
Beton jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy ścian oraz sufitów

Coraz częściej elementy betonowe, jak ściany i sufity, stają się estetycznym wykończeniem wnętrza. Projektanci nowoczesnych obiektów sięgają po beton w celu podkreślenia charakteru pomieszczenia. Jak uzyskać estetyczne wykończenie powierzchni betonu? Jak budować prefabrykowane ściany i sufity? Zapraszamy do lektury artykułu, który przygotowali: Jędrzej Zdziechowski (Lafarge Cement SA ) oraz Krystian Szczęsny (Zbych Pol & Mobet).

 

Najnowsze pytania i odpowiedzi

 
Jak szlifować beton?

Szlifowanie betonu wykonuje się przy pomocy wielu technik – w zależności od wielkości obrabianej powierzchni można wykorzystać w pełni ręczne rozwiązania lub maszyny jak szlifierki do betonu. Szlifowanie betonu można wykonać nie tylko na nowych, lecz także już użytkowanych powierzchniach.

 
Co oznaczają symbole na opakowaniach cementu?

Podstawowym potwierdzeniem zgodności produktu z przepisami są znaki CE lub B umieszczone na opakowaniach lub workach cementu. Cement sprzedawany luzem powinien mieć wydaną dokumentację handlową.

 
Kto wymyślił beton – krótka historia betonu

Za wynalazków betonu uważa się Rzymian, ponieważ to oni opanowali do perfekcji używanie betonu w budownictwie. Rzymianie wykorzystywali beton w konstrukcjach do budowy akweduktów, mostów i tuneli. Jak pokazują badania archeologiczne, wykonywali z niego nawet prefabrykaty.