Inga Chodorowska-Korpak

Inga Chodorowska-Korpak


Dyrektor organizacji i zasobów ludzkich, członek SLT.

Całe doświadczenie Ingi w Lafarge to praca związana z działem HR, oczywiście na różnych stanowiskach. Od 3 lat pełni funkcję dyrektor organizacji i zasobów ludzkich.

„Wcześniej pracowałam w podobnej firmie, więc ta męska branża mnie nie odstraszała. Możliwości rozwoju, wyzwania zawodowe i renoma Lafarge sprawiły, że bardzo chciałam dołączyć do zespołu”.

Jak przyznaje Inga, mówiąc o różnorodności, równości i otwartości chodzi o to, aby nasza praca nie została odebrana jako dyskryminacja żadnej grupy. Nie chcemy tworzyć parytetów, ale wyznaczać standardy i osiągać cele. Chodzi o wytworzenie takiej kultury organizacyjnej, gdzie kobiety będą miały równe szanse, niezależnie od obszaru działania. Obecnie w Lafarge 26 pracowników to kobiety.

„Chcemy, aby kobiety dobrze się czuły w naszej organizacji. Zależy nam na promowaniu wizji i strategii otwartości również wśród młodych pań. Moim marzeniem jest, aby kobiety nie bały się studiować inżynieryjnych, technicznych kierunków, a potem pracować w swoim zawodzie”.

Według naszej rozmówczyni każda kobieta, która zdecyduje się na pracę w takim zawodzie ma w naszej firmie szansę zdobyć doświadczenie, rozwijać się i awansować. Wszystko zależy od jej chęci, a przede wszystkim nabytych umiejętności i kompetencji, a nie płci.

„Rekrutujemy nie kobietę czy mężczyznę, ale osobę o konkretnych kompetencjach i wiedzy”.

Inga opowiada o różnorodności zespołów naszej firmy z innej perspektywy. Lafarge to nie tylko wyrównanie szans płci, ale również równe warunki dla młodych, jak i osób 50+. Pracujemy na przykład nieustannie nad ofertą szkoleń, warsztatów czy innego rodzaju pomocy dla osób wykluczonych w cyfrowym świecie. Widzimy, że praca w zróżnicowanych zespołach niesie ze sobą dużo więcej korzyści.

„Jeżeli wprowadzamy projekt dla całej organizacji, to musimy brać pod uwagę to, że pracują tutaj osoby w różnym wieku i na różnych stanowiskach. Nie chcemy nikogo wykluczać, czy wyróżniać. Zależy nam na tym, aby każdy kierownik mógł tworzyć różnorodne zespoły”.

Nasza organizacja powinna utwierdzać w przekonaniu i edukować nie tylko o wartości kobiet, ale przede wszystkim o wyrównaniu szans dla wszystkich pracowników - zaznacza Inga. Nie chcemy prowadzić działań dyskryminujących, czy wykluczających jedną płeć, grupę wiekową czy mniejszość etniczną.