Rozwiązania systemowe

 

Charakterystyka systemu podkładów podłogowych

System podkładów podłogowych Lafarge daje możliwość wykonania wykończenia – stanowi warstwę nośną dla docelowej podłogi (drewno/ gres/ żywica itp.). Gwarantuje wymaganą przepisami izolacyjność termiczną oraz akustyczną budowli. Realizowany jest z wykorzystaniem naszych produktów zrównoważonych:


Mineralna piana izolacyjna produkowana jest na budowie w mobilnej wytwórni AIRIUM Truck. Dzięki płynnej konsystencji doskonale wypełnia wszystkie szczeliny. Jest trwała, a jej technologia wykonania pozwala zaoszczędzić trzykrotnie więcej czasu w porównaniu z tradycyjnym styropianem.
 

Anhydrytowy podkład podłogowy świetnie nadaje się do współpracy z ogrzewaniem podłogowym, a dzięki wysokiej wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie, nie wymaga wykonania zbrojenia ani dylatacji. Podkład Agilia Sols A układa się dwukrotnie szybciej niż często stosowane wylewki z miksokreta.


iX CPP20 to cementowy podkład podłogowy, który został zaprojektowany w taki sposób, aby jego właściwości technologiczne i robocze dawały idealne możliwości wykonywania posadzek. Pozwala na wykorzystanie ogrzewania podłogowego ze względu na dobrą przewodność cieplną, dzięki czemu oszczędza energię.

system podkladow podlogowych charakterystyka
 

Proces tworzenia systemowego podkładu

System podkładów podłogowych Lafarge to rozwiązanie wykorzystujące mineralną pianę izolacyjną AIRIUM™ oraz posadzkę anhydrytową lub cementowy podkład podłogowy iX CPP20 o odpowiednio dobranych właściwościach. Proces tworzenia takiego podkładu nie jest skomplikowany i pozwala na pracę nawet przy nierównych podłożach.

 
System podkładów podłogowych - proces 1

Etap 1 – Prace przygotowawcze

Tworzenie systemu podkładów podłogowych rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Podłoże zostaje najpierw dokładnie oczyszczone, a później zmniejsza się jego chłonność za pomocą wody lub ułożenia warstwy folii, która stanowi jednocześnie warstwę poślizgową. Następnie należy ustawić poziom właściwy posadzki i poziom aplikacji poszczególnych warstw. Folią zabezpieczyć należy również ściany przed zabrudzeniem. Dylatacja obwodowa powinna sięgać górnej warstwy podkładu podłogowego.

System podkładów podłogowych - proces 2

Etap 2 – Układanie warstwy izolacyjnej

Na wcześniej przygotowany podkład betonowy układa się warstwę mineralnej piany izolacyjnej, która wytwarzana jest na miejscu w AIRIUM Trucku. Produkt o odpowiedniej gęstości dostarczany jest wężem na wskazane miejsce wbudowania. Piana AIRIUM™, dzięki swojej konsystencji, dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny, tworząc doskonałą warstwę izolacyjną. Całość powierzchni stanowi spójny element, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne, a izolacja w każdym miejscu ma takie same parametry techniczne.

 
System podkładów podłogowych - proces 3

Etap 3 – (opcjonalnie) Ułożenie maty izolacyjnej

Systemowe rozwiązanie posadzki akustycznej to nie tylko izolacja termiczna, ale również ochrona przed przenikaniem dźwięków. W budynkach wielorodzinnych mających przegrody międzypiętrowe na warstwę mineralnej piany AIRIUM™ układa się matę akustyczną, która amortyzuje dźwięki uderzeniowe. Matę zabezpiecza się folią. Arkusze folii należy dokładnie skleić na zakładkach za pomocą taśmy. W ten sposób podłoże przygotowane jest pod ostatnią warstwę – anhydrytowy podkład podłogowy Agilia Sols A lub cementowy podkład podłogowy iX CPP20.

System podkładów podłogowych - proces 4

Etap 4 – Wykonanie górnej warstwy podkładu podłogowego

Płynny anhydryt – Agilia Sols A – podawany jest z betonomieszarki do pompy, a następnie za pomocą węża na miejsce aplikacji. Użyta mieszanka posiada właściwości samopoziomujące, co znacząco ułatwia wyrównywanie powierzchni. Z kolei cementowy podkład podłogowy iX CPP20 podawany jest z miksokreta. Wybór między nimi zależy od potrzeb, upodobań, kosztów, szybkości wykonania.

 

Elementy systemu podkładów podłogowych

System podkładów podłogowych może składać się z wymiennych elementów, które razem gwarantują nośność, trwałość oraz możliwość dowolnego wykończenia podłogi, zapewniając izolacyjność termiczną i akustyczna, wymaganą przez przepisy prawne. W jego skład wchodzą:

 • mineralna piana izolacyjna AIRIUM™,

 • anhydrytowy podkład podłogowy Agilia Sols A lub cementowy podkład podłogowy iX CPP20,

 • elementy dodatkowe (np. mata akustyczna Goldflex).

System podkładów podłogowych - grunt

Przykładowy przekrój - Podłoga na gruncie
Więcej gotowych przekrojów

 

Informacje techniczne

Najważniejsze parametry techniczne piany mineralnej AIRIUM™:

 • Klasa ochrony przeciwpożarowej: A1 (niepalny);
 • Izolacyjność termiczna : 35–60 mW/m*K;
 • Wytrzymałość na ściskanie: 20–500 kPa;
 • Skurcz: 4 mm/m;
 • Odporność na owady/pleśń: Tak.

Najważniejsze parametry techniczne posadzki anhydrytowej Agilia Sols A:

 • Zbrojenie: nie wymaga, brak skurczu w procesie twardnienia;
 • Wytrzymałość na ściskanie: C20, C25, C30, C35;
 • Wytrzymałość na zginanie: F4, F5, F6, F7;
 • Dylatacja: wykonanie dużych pól bez dylatacji (bez ogrzewania podłogowego do 900 m2, z ogrzewaniem podłogowym do 300m2);
 • Wysoka przewodność cieplna (idealny do ogrzewania podłogowego);
 • Mniejsza grubość (4 cm).

Najważniejsze parametry techniczne cementowego podkładu podłogowego iX CPP20:

 • Nadaje się do podkładów podłogowych z ogrzewaniem podłogowym;
 • Aplikacja bez konieczności stosowania domieszek chemicznych;
 • Początek czasu wiązania: po 263 min. od aplikacji;
 • Koniec czasu wiązania: po 320 min. od aplikacji;
 • Wytrzymałość na ściskanie: po 2 dniach - 26 MPa, po 28 dniach - 56 MPa.

Dla kogo dedykowane jest rozwiązanie Lafarge?

Systemowy podkład podłogowy Lafarge to idealne rozwiązanie, które wspomoże pracę takich osób, jak:
 • Wykonawcy – firmy budowlane, szczególnie realizujące duże inwestycje mieszkaniowe, oraz związane z budownictwem użyteczności publicznej. Dodatkową korzyścią jest także niski ślad węglowy AIRIUM™.
 • Architekci – realizujący zlecenia na osiedla mieszkaniowe, osiedla domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub wolnostojących oraz na budynki użyteczności publicznej.
 • Konstruktorzy – projektujący budynki, w których istotny jest ciężar konstrukcji, , brak mostków termicznych i zapewnienie wysokich parametrów termoizolacyjnych i akustycznych.
 • Inwestorzy – deweloperzy inwestujący w duże przedsięwzięcia budowlane stawiają na rozwiązania gwarantujące szybkość wykonania, trwałość oraz oszczędności ekonomiczne.
 • Konserwatorzy zabytków – poszukujący rozwiązań pozwalających na remonty stropu nieobciążające konstrukcji, łatwych w aplikacji, również na budowach w śródmieściu.
 • Inwestorzy indywidualni, którym zależy na zminimalizowaniu kosztów budowy domu oraz na jak najkrótszym czasie budowy, nie tracąc na jakości.
 

Możliwości zastosowania:

TYP BUDOWNICTWA:

Building type 1
Dom jednorodzinny

W  

Budownictwo wielorodzinne

Zastosowanie systemu podkładów podłogowych opartego o mineralną pianę izolacyjną AIRIUM™ oraz wylewkę anhydrytową Agilia Sols A lub cementowy podkład podłogowy iX CPP20 w realizacjach dużych osiedli mieszkaniowych pozwala na znaczne przyspieszenie prac. O 25 skraca czas pracy ekipy, gdyż nie ma konieczności układania styropianu czy wełny. Eliminuje także problem magazynowania materiałów izolacyjnych, przechowywania i wywozu odpadów, a także transportu pionowego materiałów na wysokie piętra.

Building type 2
 
Building type 3
Renowacje/remonty

Renowacja kamienic czy budowa obiektów w centrach miast z wykorzystaniem systemu podłogowego Lafarge nie wymaga udostępnienia powierzchni magazynowych oraz umożliwia sprawne zaizolowanie stropów i ułożenie podkładu, dzięki czemu z łatwością można przerobić poddasze na użytkowe. Zastosowanie systemu podkładów podłogowych znacząco odciąża odnawianą konstrukcję i gwarantuje pełną niepalność (klasa A1). Nie ma także konieczności blokowania ulicy na długi czas.

 
Szkieletowy dom drewniany

Zamiast tradycyjnej wełny mineralnej lub styropianiu do wypełnienia przestrzeni między belkami stropowymi można użyć łatwej w aplikacji piany mineralnej AIRIUM™, która nie generuje odpadów. Zastosowanie systemu podkładów podłogowych pozwala nie tylko na użycie ich na stropach międzykondygnacyjnych, ale także w przypadku posadzki na gruncie. Takie rozwiązanie jest niepalne i daje ochronę przed gryzoniami, które nie mogą się przegryźć przez materiał izolacyjny.

Building type 4
 

RODZAJ KONSTRUKCJI:

Construction type 1
Podłogi na gruncie

AIRIUM™ o gęstości od 150 do 300 kg/m³ zastępuje z powodzeniem materiały stosowane tradycyjnie w warstwach podłóg na gruncie (najczęściej styropian). Nadaje się idealnie jako warstwa wyrównawcza i izolacyjna pod wylewki posadzkowe. Jest lekki, a jednocześnie bardzo trwały. Płynna konsystencja AIRIUM™ zapewnia dokładne wypełnienie wszelkich nierówności oraz przestrzeni wokół instalacji prowadzonych na gruncie, znacznie ograniczając występowanie mostków termicznych. Warstwa AIRIUM™ o grubości 20 cm wraz z iX CPP20 z miksokreta lub anhydrytowym podkładem Agilia Sols A gwarantuje osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła poniżej 0,3 W/(m²·K), wymaganego przepisami.

 
Podłogi na stropach międzykondygnacyjnych

Piana mineralna AIRIUM™ zapewnia jednolitą warstwę wyrównawczo-izolacyjną. Dzięki podwójnej funkcji odciąża strop, a jednocześnie odznacza się trwałością i bardzo dokładnie wypełnia wszystkie nierówności oraz przestrzenie wokół instalacji. AIRIUM ogranicza występowanie mostków termicznych i akustycznych. Warstwa AIRIUM™ o grubości 5 cm pod wylewkę z miksokreta iX CPP20 lub wylewkę anhydrytową Agilia Sols A, zapewnia współczynnik przenikania ciepła podłogi na stropie międzykondygnacyjnym niższy niż 1,00 W/(m²·K), a więc mniejszy od wymaganego przepisami. Aby uzyskać jeszcze większy komfort użytkowania pomieszczenia, stosuje się także matę akustyczną, pozwalającą na lepszą izolację. 

Construction type 2
 
Construction type 3
Poddasza użytkowe i nieużytkowe

Piana AIRIUM™ o gęstości od 50 do 180 kg/m³ stosowana jest do izolacji poddaszy, zarówno użytkowych, jak i nieużytkowych. Dzięki płynnej konsystencji wypełnia doskonale wszelkie charakterystyczne dla poddaszy wnęki. Warto nadmienić, że jej właściwości akustyczne i termiczne są wyższe niż przy zastosowaniu tradycyjnej wełny mineralnej.

 
Renowacje i modernizacje budynków (w tym zabytkowych)

Mineralny materiał izolacyjny AIRIUM™ o niskiej gęstości (ok. 100 kg/m³), idealnie nadaje się do wypełniania pustek między drewnianymi i stalowymi belkami nośnymi stropów w remontowanych kamienicach (również zabytkowych). Dodatkowo, w 100 mineralna piana stanowi ochronę przed mikroorganizmami i gryzoniami. Klasa ognioodporności AIRIUM™ (A1) przyczynia się do zwiększenia zabezpieczenia obiektów pod kątem przeciwpożarowym.

Construction type 4
 
Construction type 5
Stropodachy i tarasy na dachach

AIRIUM™ o gęstości od 180 do 400 kg/m³ stosuje się na płaskich dachach. Piana pełni funkcję warstwy spadkowej oraz termoizolacyjnej, zastępując materiał izolacyjny i warstwę dociskową. Po jej wbudowaniu konieczne jest ułożenie jedynie izolacji przeciwwodnej

 

Produkty wchodzące w skład podkładu podłogowego

Airium

AIRIUM™

AIRIUM™ to mineralna piana izolacyjna, która wytwarzana jest na miejscu budowy w mobilnej wytwórni AIRIUM Truck. Na miejsce aplikacji doprowadzana jest wężem. Płynna konsystencja produktu pozwala na dokładne wypełnienie wszystkich szczelin oraz otoczenie instalacji poprowadzonych w warstwie izolacji.
Agilia Sols A

Agilia Sols A

Na warstwę izolacji AIRIUM™ układa się posadzkę anhydrytową Agilia Sols A. Jej największą zaletą jest przewodność cieplna (rekomendowana na ogrzewanie podłogowe), płynna konsystencja (przyśpieszenie i właściwości samopoziomujące) oraz wytrzymałość (możliwość wykonywania dużych powierzchni bez dylatacji). Agilia Sols A aplikowana jest wężami, analogicznie do produktu AIRIUM™.
iX CPP20

iX CPP20

Cementowy podkład podłogowy iX CPP20 to alternatywa wylewki cementowej. Ma niski skurcz oraz dużą wytrzymałość na ściskanie. Zachowuje właściwości robocze przez czterokrotnie dłuższy czas niż wymagają tego normy oraz współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Świetnie nadaje się do pomieszczeń mokrych.
 

Korzyści wynikające z zastosowania
systemu podkładów podłogowych

Korzyści dla wykonawców:

 • szybsza realizacja prac,
 • brak ścinków i konieczności ich utylizowania,
 • brak konieczności transportu materiałów wysoko do budynku,
 • mniejszy nakład pracy.

Korzyści dla projektantów:

 • spełnianie wymogów parametrów termoizolacyjnych i izolacji akustycznej,
 • duża przewodność cieplna,
 • wysoka klasa odporności ogniowej.

Korzyści dla konstruktorów:

 • wytrzymałość na zginanie i ściskanie,
 • brak konieczności wykonania zbrojenia i dylatacji,
 • lekkość konstrukcji,
 • wymagana przepisami izolacyjność akustyczna.

Korzyści dla inwestorów:

 • znaczne przyspieszenie prac,
 • jedna ekipa budowlana,
 • sprawdzone systemowe rozwiązanie,
 • oszczędność energii,
 • niski ślad węglowy,
 • brak konieczności utylizacji odpadów.

Korzyści dla konserwatorów zabytków:

 • możliwość odpowiedniego zaizolowania stropów i poddaszy,
 • odciążenie konstrukcji,
 • niepalność (klasa A1),
 • łatwa dostawa nawet do ciasnych przestrzeni,
 • płynna konsystencja wypełniająca trudne przestrzenie.
 

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z naszym specjalistą, aby uzyskać więcej informacji na temat produktów wchodzących w skład systemu podkładów podłogowych. Udzieli Ci niezbędnych porad, poinformuje o cenie oraz podpowie, jak złożyć zamówienie.
 

Rafał Soboń
tel 48 519 537 205
rafal.sobon@lafargeholcim.com

 

System podkładów podłogowych Lafarge przyjazny środowisku

System podkładów podłogowych z zastosowaniem mineralnej piany izolacyjnej AIRIUM™ oraz mieszanki Agilia Sols A lub cementowego podkładu podłogowego iX CPP20 to rozwiązanie przyjazne środowisku:

 • Dzięki płynnej konsystencji piany AIRIUM™ nie powstają odpady w postaci ścinków jak w przypadku wełny mineralnej czy styropianu. Nie trzeba więc ich wywozić i utylizować, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne.
 • AIRIUM™ jest pianą mineralną i nie zawiera lotnych związków organicznych (LZO).
 • Piana AIRIUM™ poddaje się recyklingowi w 100% i posiada bardzo niski ślad węglowy. Zgodnie z analizą centrum badawczego Lafarge Centre de Recherche (LCR), mineralna piana AIRIUM™ o gęstości 70 kg/m³ ma najniższy ślad węglowy ze wszystkich materiałów termoizolacyjnych.
 • AIRIUM™ jest materiałem o wysokiej trwałości – wytrzymuje ponad 100 lat, dlatego po jej aplikacji nie ma potrzeby wymiany izolacji przez bardzo długi okres użytkowania budynku. Konserwatorzy zabytków – poszukujący rozwiązań pozwalających na remonty stropu nieobciążające konstrukcji, łatwych w aplikacji, również na budowach w śródmieściu.
 • Mineralną pianę AIRIUM™ wytwarza się w mobilnej wytwórni na miejscu budowy, nie jest konieczny więc transport dużych ilości materiału, nawet na wielkich budowach, jak w przypadku styropianu czy wełny mineralnej.
 • Mieszanka Agilia Sols A oraz cementowy podkład podłogowy iX CPP20 pozwalają lepiej i efektywniej zorganizować pracę, co ogranicza koszty, zużycie energii i ślad węglowy.
 • Podkład podłogowy Agilia Sols A i cementowy podkład podłogowy iX CPP20  szybciej i efektywniej przewodzą ciepło, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
 

Przykłady realizacji z wykorzystaniem systemu podkładów podłogowych
 

System podkładów podłogowych - portfolio 1
 

System podkładów podłogowych w starej przedwojennej kamienicy w KrakowiePrace związane z adaptacją  poddasza zabytkowej kamienicy z 1926 roku na lokale mieszkalne wymagały zmiany technologii izolacji. Mineralna piana izolacyjna AIRIUM™ ma wysokie parametry izolacyjne i wytrzymałościowe. Cechuje ją brak wrażliwości na wodę i bardzo krótki czas wykonania izolacji całego stropu. Na potrzeby budowy zużyto 28 m³ AIRIUM™, a całkowity czas wylewania piany wyniósł zaledwie 3,5 h.

Szczegóły
System podkładów podłogowych - portfolio 2
 

Rzeszów – drewniany budynek szkieletowy AIRIUM™, czyli mineralna piana izolacyjna, jest w pełni ognioodporna i trwała. Może wypełnić dowolny kształt, dzięki czemu dopasowuje się nawet do trudnych przestrzeni. Piana realizuje konieczność izolacji bez obciążania konstrukcji.

Szczegóły
System podkładów podłogowych - portfolio 3
 

Poznań – osiedle apartamentów mieszkalnychZa pomocą węży AIRIUM™ dostarczono na wskazane miejsce wbudowania. Aplikację piany mineralnej rozpoczęto od zmniejszenia chłonności podłoża. AIRIUM™ dokładnie wypełnia przestrzenie nawet trudno dostępne i nie obciąża konstrukcji tak jak inne izolacje akustyczne. 

Szczegóły

Najczęściej zadawane pytania

Ile m3 gotowej piany izolacyjnej na godzinę wytwarza AIRIUM Truck?

AIRIUM Truck wytwarza pianę izolacyjną dostosowaną do wymaganej gęstości. AIRIUM™ szybko wypełnia wszystkie charakterystyczne dla poddaszy wnęki, dzięki elastyczności i prędkości podawania piany, która wynosi do 8 m3/min.

Na jakich stropach można stosować systemowy podkład podłogowy Lafarge?

System podkładów podłogowych Lafarge można stosować zarówno na stropach międzykondygnacyjnych, stropodachach, poddaszach użytkowych i nieużytkowych, jak i podłogach na gruncie. Sprawdzi się także w przypadku budynków zabytkowych, gdyż nie obciąża konstrukcji.

W jakich temperaturach można aplikować mineralną pianę AIRIUM i wylewkę Agilia Sols A?

AIRIUM™ to pierwsza piana mineralna na bazie cementu. Wraz z płynną wylewką anhydrytową Agilia Sols A stanowi idealny podkład podłogowy. Można go stosować przy temperaturach minimalnych: na zewnątrz budynku – 0 °C, wewnątrz + 5 °C i temperaturze maksymalnej + 30 ºC. Należy jedynie zapewnić dopływ bieżącej wody.

Jakie zastosowanie ma AIRIUM™ w typowym domu?

AIRIUM sprawdza się wszędzie tam, gdzie istotne jest uzyskanie pełnej powłoki izolacyjnej bez mostków termicznych. Można go stosować wraz z matą akustyczną na stropach międzykondygnacyjnych, ale w czasie przerabiania poddasza na użytkowe lub przy budowie tarasu. AIRIUM™ może wypełnić dowolny kształt.

 

Ekspert o podkładach podłogowych

 

„Jako Certyfikowany Wykonawca, polecam technologię mineralnej piany izolacyjnej ze względu na jej szybkość wykonania oraz akustykę”.
„Pierwsza część osiedla (w Poznaniu przy ul. Dmowskiego – przyp. aut.), wykonywana była w tradycyjnym systemie, to znaczy jako warstwę izolacyjną i akustyczną zastosowano styropian. Wraz z firmą Lafarge zaproponowaliśmy inwestorowi użycie materiału AIRIUM™, co w porównaniu z pierwszym etapem, skróciło czas wykonania realizacji tej samej powierzchni o ponad miesiąc”.

Marcin Pilarczyk
Prezes firmy Altius Sp. z o.o.

System podkładów podłogowych - expert
Image
7868_2022_12_baner-www-cwl-1232x599px_v-2-1.png

 

 

Artykuły

Lafarge, producent materiałów budowlanych, wprowadza na polski rynek swoją pierwszą technologię izolacyjną. Airium to w pełni ekologiczna piana termoizolacyjna na bazie
iX CPP20 to zmodyfikowany technologicznie produkt przeznaczony do wykonywania cementowych podkładów podłogowych. Należy do niego stosować płukane kruszywo 0/4, lub...

Lafarge wprowadza do swojego asortymentu energooszczędną wylewkę na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego pod nazwą mieszanki Agilia™ Sols A.