SYSTEM PODKŁADÓW PODŁOGOWYCH holcim


System podkładów podłogowych składa się z wymiennych elementów, które razem gwarantują nośność, trwałość oraz możliwość dowolnego wykończenia podłogi, zapewniając izolacyjność termiczną i akustyczną, wymaganą przez przepisy prawne.

Elementy systemu to:

  • anhydrytowy podkład podłogowy Agilia Sols A 
  • cementowy podkład podłogowy iX CPP20/iX CPP20 FIBRO
  • mineralna piana izolacyjna AIRIUM™
  • styropiany podłogowe IZOLBET 
  • elementy dodatkowe – maty zwiększające izolacyjność akustyczną
Image
desktop.png
Image
tablet1.png
Image
tablet2.png
Image
mobile1.png
Image
mobile2.png
Image
mobile3.png
Image
mobile4.png

Elementy systemu podkładów podłogowych


System podkładów podłogowych to kompleksowe i elastyczne rozwiązanie, które znacząco przyspiesza i ułatwia prace.  W zależności od wymagań technicznych, dostępnego czasu oraz rodzaju inwestycji można wybrać kompletny system lub tylko jeden z jego elementów, do którego bez trudu można dopasować inne rozwiązania istniejące na rynku.

Image
przekroj.png

Przykładowy przekrój - podłoga na stropie. Więcej gotowych przekrojów

Korzyści z zakupu rozwiązania systemowego do posadzek od Holcim

  • dołączasz do programu Certyfikowany Wykonawca i cieszysz się jego korzyściami
  • zwiększenie tempa prac na budowie
  • eliminacja konieczność transportowania materiału na wysokości oraz jego składowania na placu budowy = oszczędność czasu i zasobów
  • dostęp do zespołu doradztwa technicznego, który wspiera wykonawcę w przygotowaniu receptur przy specjalnych wymaganiach dla podkładów
  • pozyskujesz nowe zlecenia związane np. z renowację kamienic i innych obiektów zabytkowych
  • jedno, sprawdzone, certyfikowane rozwiązanie systemowe od tego samego dostawcy
  • gwarancja wymaganej przepisami izolacyjność termicznej oraz akustycznej budowli
  • możliwość wykończenia podłogi dowolnym materiałem wierzchnim
  • brak konieczności stosowania domieszek – jednorodna, stabilna, sprawdzona receptura

Więcej informacji na temat rozwiązania oraz porad dotyczących wykonywania podkładów podłogowych znajdziesz w naszym poradniku: System podkładów podłogowych Holcim. Warunki techniczne wykonania i odbioru podkładów podłogowych.

Izolacyjność akustyczna przegród poziomych

Przepisy zawarte w polskich warunkach technicznych (WT) określają minimalne poziomy izolacyjności akustycznej dla poszczególnych przegród oddzielających pomieszczenia o konkretnych funkcjach użytkowych (norma PN-B-02151-3:2015-10). Stosowanie wskazanych przepisów jest obowiązkowe, dlatego warto zapoznać się dobrze z wytycznymi dotyczącymi prawidłowego projektowania i wykonania przegrody akustycznej oraz doboru odpowiednich materiałów.

W opracowanym przez nas poradniku „Akustyka przegród poziomych budynków” znajdziesz informacje na temat przepisów i norm akustycznych w konstruowaniu przegród poziomych, metod ograniczana transmisji dźwięków przez strop oraz sposobu łączenia ze sobą konkretnych materiałów w systemy spełniające wymagania izolacyjności akustycznej.

Kluczowe parametry techniczne

Mineralna piana izolacyjna AIRIUM

  • klasa ochrony przeciwpożarowej: A1 (niepalny),
  • izolacyjność termiczna: 0,037–0,068 W/(m×K),
  • wytrzymałość na ściskanie: 20–600 kPa,
  • materiał 100% mineralny.

Anhydrytowy podkład podłogowy Agilia Sols A

  • idealny na ogrzewanie i chłodzenie podłogowe,
  • nie wymaga zbrojenia, brak skurczu w procesie twardnienia,
  • klasa wytrzymałości od CA C20F4 do CA C35 F7,
  • możliwość wykonania dużych pól bez dylatacji (bez ogrzewania podłogowego – do 900 m2, z ogrzewaniem podłogowym – do 300 m2),
  • bardzo wysoka przewodność cieplna (idealny do ogrzewania podłogowego) – λ = 1,8–2,2 W/(m×K),
  • wysokie parametry wytrzymałościowe, zmniejszenie grubości podkładu.

Cementowy podkład podłogowy iX CPP20

  • dobrze współpracuje z wodnym i elektrycznym ogrzewaniem podłogowym,
  • aplikacja bez konieczności stosowania domieszek chemicznych (iX CPP20) i włókien(iX CPP20 FIBRO),
  • długi czas otwarty umożliwiający swobodną aplikację przy realizacji dużych powierzchni roboczych,
  • bardzo dobre właściwości robocze podczas wbudowywania materiału – łatwiejsza obróbka przy ściąganiu i zacieraniu,
  • klasy wytrzymałości od CT C16F3 do CT C35F7,
  • wysoka przewodność cieplna – λ = 1,30–1,60 W/(m×K) vs tradycyjny jastrych λ<1 W/(m×K).
Image
baner_airium.jpg

 

 

Dla kogo dedykowane jest rozwiązanie Holcim?

 

Wykonawcy

firmy budowlane, szczególnie realizujące duże inwestycje mieszkaniowe, oraz związane z budownictwem użyteczności publicznej. Dodatkową korzyścią jest także niski ślad węglowy AIRIUM™.

 

Architekci

realizujący zlecenia na osiedla mieszkaniowe, osiedla domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub wolnostojących oraz na budynki użyteczności publicznej.

Konstruktorzy

projektujący budynki, w których istotny jest ciężar konstrukcji, , brak mostków termicznych i zapewnienie wysokich parametrów termoizolacyjnych i akustycznych.

Inwestorzy

deweloperzy inwestujący w duże przedsięwzięcia budowlane stawiają na rozwiązania gwarantujące szybkość wykonania, trwałość oraz oszczędności ekonomiczne.

Konserwatorzy zabytków

poszukujący rozwiązań pozwalających na remonty stropu nieobciążające konstrukcji, łatwych w aplikacji, również na budowach w śródmieściu.

Inwestorzy indywidualni

którym zależy na zminimalizowaniu kosztów budowy domu oraz na jak najkrótszym czasie budowy, nie tracąc na jakości.

Możliwości zastosowania w różnych typach budownictwa

W domu jednorodzinnym system podłogowy Holcim może być zastosowany na stropach międzykondygnacyjnych, poddaszach użytkowych oraz w warstwach podłogi na gruncie. Umożliwia uzyskanie pełnej powłoki izolacyjnej bez mostków termicznych dla całego domu oraz daje swobodę wykończenia podłogi. Przyspiesza proces budowy i daje większe bezpieczeństwo użytkowania podłogi (zabezpieczenie instalacji biegnących pod oraz ochronę przed gryzoniem).

Zobacz więcej

Zastosowanie systemu podkładów podłogowych opartego o mineralną pianę izolacyjną AIRIUM™ oraz wylewkę anhydrytową Agilia Sols A lub cementowy podkład podłogowy iX CPP20 w realizacjach dużych osiedli mieszkaniowych pozwala na znaczne przyspieszenie prac. Czterokrotnie skraca czas pracy ekipy, gdyż nie ma konieczności układania styropianu czy wełny. Eliminuje także problem magazynowania materiałów izolacyjnych, przechowywania i wywozu odpadów, a także transportu pionowego materiałów na wysokie piętra.

Zobacz więcej

Renowacje/remonty

Renowacja kamienic czy budowa obiektów w centrach miast z wykorzystaniem systemu podłogowego Holcim nie wymaga udostępnienia powierzchni magazynowych oraz umożliwia sprawne zaizolowanie stropów i ułożenie podkładu, dzięki czemu z łatwością można przerobić poddasze na użytkowe. Zastosowanie systemu podkładów podłogowych znacząco odciąża odnawianą konstrukcję i gwarantuje pełną niepalność (klasa A1). Nie ma także konieczności blokowania ulicy na długi czas.

Szkieletowy dom drewniany
Zamiast tradycyjnej wełny mineralnej lub styropianiu do wypełnienia przestrzeni między belkami stropowymi można użyć łatwej w aplikacji piany mineralnej AIRIUM™, która nie generuje odpadów. Zastosowanie systemu podkładów podłogowych pozwala nie tylko na użycie ich na stropach międzykondygnacyjnych, ale także w przypadku posadzki na gruncie. Takie rozwiązanie jest niepalne i daje ochronę przed gryzoniami, które nie mogą się przegryźć przez materiał izolacyjny.

Możliwości zastosowania w różnych rodzajach konstrukcji

Podłogi na gruncie

AIRIUM™ o gęstości od 200 - 300 kg/m³ zastępuje z powodzeniem materiały stosowane tradycyjnie w warstwach podłóg na gruncie (najczęściej styropian). Nadaje się idealnie jako warstwa wyrównawcza i izolacyjna pod wylewki posadzkowe. Jest lekki, a jednocześnie bardzo trwały. Płynna konsystencja AIRIUM™ zapewnia dokładne wypełnienie wszelkich nierówności oraz przestrzeni wokół instalacji prowadzonych na gruncie, znacznie ograniczając występowanie mostków termicznych. Warstwa AIRIUM™ o grubości 20 cm wraz z iX CPP20 z miksokreta lub anhydrytowym podkładem Agilia Sols A gwarantuje osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła poniżej 0,3 W/(m²·K), wymaganego przepisami.

Podłogi na stropach międzykondygnacyjnych
Piana mineralna AIRIUM™ zapewnia jednolitą warstwę wyrównawczo-izolacyjną. Dzięki podwójnej funkcji odciąża strop, a jednocześnie odznacza się trwałością i bardzo dokładnie wypełnia wszystkie nierówności oraz przestrzenie wokół instalacji. AIRIUM ogranicza występowanie mostków termicznych i akustycznych. Warstwa AIRIUM™ o grubości 5 cm pod wylewkę z miksokreta iX CPP20 lub wylewkę anhydrytową Agilia Sols A, zapewnia współczynnik przenikania ciepła podłogi na stropie międzykondygnacyjnym niższy niż 1,00 W/(m²·K), a więc mniejszy od wymaganego przepisami. Aby uzyskać jeszcze większy komfort użytkowania pomieszczenia, stosuje się także matę akustyczną, pozwalającą na lepszą izolację.
Poddasza użytkowe i nieużytkowe

Piana AIRIUM™ o gęstości od 70 do 180 kg/m³ stosowana jest do izolacji poddaszy, zarówno użytkowych, jak i nieużytkowych. Dzięki płynnej konsystencji wypełnia doskonale wszelkie charakterystyczne dla poddaszy wnęki. Warto nadmienić, że jej właściwości akustyczne i termiczne są wyższe niż przy zastosowaniu tradycyjnej wełny mineralnej.

Renowacje i modernizacje budynków (w tym zabytkowych)
Mineralny materiał izolacyjny AIRIUM™ o niskiej gęstości (ok. 100 kg/m³), idealnie nadaje się do wypełniania pustek między drewnianymi i stalowymi belkami nośnymi stropów w remontowanych kamienicach (również zabytkowych). Dodatkowo mineralna piana stanowi ochronę przed mikroorganizmami i gryzoniami. Klasa ognioodporności AIRIUM™ (A1) przyczynia się do zwiększenia zabezpieczenia obiektów pod kątem przeciwpożarowym.
Stropodachy wentylowane

AIRIUM™ o gęstości od 70 - 150 kg/m³ stosuje się do termomodernizacji stropów wentylowanych w budownictwie mieszkaniowym. Płynna konsystencja dociera do wszystkich wolnych przestrzeni, redukując mostki termiczne i straty ciepła, gwarantując dobrą izolacje termiczną stropodachu. Aplikacja jest łatwa i szybka, i nie wymaga dużej ilości otworów iniekcyjnych.

Korzyści wynikające z zastosowania
systemu podkładów podłogowych

Dla wykonawców

  • zwiększenie tempa prac na budowie,
  • oszczędność czasu i zasobów,
  • wsparcie doradztwa technicznego,
  • sprawdzone rozwiązanie systemowe od jednego dostawcy,
  • możliwość wykończenia podłogi dowolną okładziną wierzchnią,
  • brak ścinków i konieczności ich utylizowania,
  • brak konieczności wnoszenia / transportu materiału na wysokie kondygnacje,
  • możliwość konstruowania izolacji na innych elementach poziomych, takich jak stropodach, poddasza użytkowe i nieużytkowe.

Dla projektantów

  • spełnianie wymogów parametrów termoizolacyjnych i izolacji akustycznej,
  • duża przewodność cieplna,
  • wysoka klasa odporności ogniowej A1.

Dla konstruktorów

  • wytrzymałość na zginanie i ściskanie,
  • brak konieczności wykonania zbrojenia i dylatacji,
  • lekkość konstrukcji,
  • wymagana przepisami izolacyjność akustyczna.

Dla konserwatorów zabytków

  • możliwość odpowiedniego zaizolowania stropów i poddaszy,
  • nie powoduje obciążeń konstrukcji,
  • najwyższa klasa odporności na ogień (A1) - bezpieczeństwo wrażliwych konstrukcji drewnianych,
  • łatwa aplikacja z mobilnej wytwórni,  dostawa nawet do ciasnych przestrzeni,
  • płynna konsystencja idealnie wypełnia trudno dostępne przestrzenie.

Dla inwestorów

  • znaczne przyspieszenie prac na budowie,
  • jedna ekipa budowlana,
  • sprawdzone systemowe rozwiązanie,
  • oszczędność energii,
  • niski ślad węglowy,
  • brak konieczności magazynowania i utylizacji odpadów.

Chcesz wiedzieć więcej?


Skontaktuj się z naszym specjalistą, aby uzyskać więcej informacji na temat produktów wchodzących w skład systemu podkładów podłogowych. Udzieli Ci niezbędnych porad, poinformuje o cenie oraz podpowie, jak złożyć zamówienie.

System podkładów podłogowych Holcim przyjazny środowisku

System podkładów podłogowych z zastosowaniem mineralnej piany izolacyjnej AIRIUM™ oraz mieszanki Agilia Sols A lub cementowego podkładu podłogowego iX CPP20 to rozwiązanie przyjazne środowisku:

  • Dzięki płynnej konsystencji piany AIRIUM™ nie powstają odpady w postaci ścinków jak w przypadku wełny mineralnej czy styropianu. Nie trzeba więc ich wywozić i utylizować, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne.
  • AIRIUM™ jest pianą mineralną i nie zawiera lotnych związków organicznych (LZO).
  • Piana AIRIUM™ poddaje się recyklingowi w 100% i posiada bardzo niski ślad węglowy. Zgodnie z analizą centrum badawczego Holcim Centre de Recherche (LCR), mineralna piana AIRIUM™ o gęstości 70 kg/m³ ma najniższy ślad węglowy ze wszystkich materiałów termoizolacyjnych.
  • AIRIUM™ jest materiałem o wysokiej trwałości – wytrzymuje ponad 100 lat, dlatego po jej aplikacji nie ma potrzeby wymiany izolacji przez bardzo długi okres użytkowania budynku. Konserwatorzy zabytków – poszukujący rozwiązań pozwalających na remonty stropu nieobciążające konstrukcji, łatwych w aplikacji, również na budowach w śródmieściu.
  • Mineralną pianę AIRIUM™ wytwarza się w mobilnej wytwórni na miejscu budowy, nie jest konieczny więc transport dużych ilości materiału, nawet na wielkich budowach, jak w przypadku styropianu czy wełny mineralnej.
  • Mieszanka Agilia Sols A oraz cementowy podkład podłogowy iX CPP20 pozwalają lepiej i efektywniej zorganizować pracę, co ogranicza koszty, zużycie energii i ślad węglowy.
  • Podkład podłogowy Agilia Sols A i cementowy podkład podłogowy iX CPP20 szybciej i efektywniej przewodzą ciepło, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Przykłady realizacji z wykorzystaniem systemu podkładów podłogowych

System podkładów podłogowych w starej przedwojennej kamienicy w Krakowie

Prace związane z adaptacją poddasza zabytkowej kamienicy z 1926 roku na lokale mieszkalne wymagały zmiany technologii izolacji. Mineralna piana izolacyjna AIRIUM™ ma wysokie parametry izolacyjne i wytrzymałościowe. Cechuje ją brak wrażliwości na wodę i bardzo krótki czas wykonania izolacji całego stropu. Na potrzeby budowy zużyto 28 m³ AIRIUM™, a całkowity czas wylewania piany wyniósł zaledwie 3,5 h. Szczegóły

Rzeszów – drewniany budynek szkieletowy

AIRIUM™, czyli mineralna piana izolacyjna, jest w pełni ognioodporna i trwała. Może wypełnić dowolny kształt, dzięki czemu dopasowuje się nawet do trudnych przestrzeni. Piana realizuje konieczność izolacji bez obciążania konstrukcji.

Szczegóły

Poznań – osiedle apartamentów mieszkalnych

Za pomocą węży AIRIUM™ dostarczono na wskazane miejsce wbudowania. Aplikację piany mineralnej rozpoczęto od zmniejszenia chłonności podłoża. AIRIUM™ dokładnie wypełnia przestrzenie nawet trudno dostępne i nie obciąża konstrukcji tak jak inne izolacje akustyczne.
Szczegóły

NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Ile m3 gotowej piany izolacyjnej na godzinę wytwarza AIRIUM Truck?

AIRIUM Truck wytwarza pianę izolacyjną dostosowaną do wymaganej gęstości. AIRIUM™ szybko wypełnia wszystkie charakterystyczne dla poddaszy wnęki, dzięki elastyczności i prędkości podawania piany, która wynosi do 8 m3/min.

Na jakich stropach można stosować systemowy podkład podłogowy Holcim?

System podkładów podłogowych Holcim można stosować zarówno na stropach międzykondygnacyjnych, stropodachach, poddaszach użytkowych i nieużytkowych, jak i podłogach na gruncie. Sprawdzi się także w przypadku budynków zabytkowych, gdyż nie obciąża konstrukcji.

W jakich temperaturach można aplikować mineralną pianę AIRIUM i wylewkę Agilia Sols A?

AIRIUM™ to pierwsza piana mineralna na bazie cementu. Wraz z płynną wylewką anhydrytową Agilia Sols A stanowi idealny podkład podłogowy. Można go stosować przy temperaturach minimalnych: na zewnątrz budynku – 0 °C, wewnątrz + 5 °C i temperaturze maksymalnej + 30 ºC. Należy jedynie zapewnić dopływ bieżącej wody.

Jakie zastosowanie ma AIRIUM™ w typowym domu?

AIRIUM sprawdza się wszędzie tam, gdzie istotne jest uzyskanie pełnej powłoki izolacyjnej bez mostków termicznych. Można go stosować wraz z matą akustyczną na stropach międzykondygnacyjnych, ale w czasie przerabiania poddasza na użytkowe lub przy budowie tarasu. AIRIUM™ może wypełnić dowolny kształt.

Artykuły

Holcim, producent materiałów budowlanych, wprowadza na polski rynek swoją pierwszą technologię izolacyjną. Airium to w pełni ekologiczna piana termoizolacyjna na bazie

iX CPP20 to zmodyfikowany technologicznie produkt przeznaczony do wykonywania cementowych podkładów podłogowych. Należy do niego stosować płukane kruszywo 0/4, lub...

Holcim wprowadza do swojego asortymentu energooszczędną wylewkę na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego pod nazwą mieszanki Agilia™ Sols A.