Wapno nawozowe węglanowe Kujawit, Kujawit Premium

Kujawit charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością wapnia (45-53% CaO). Polecany szczególnie na gleby lekkie i średnie. Dla uzyskania szybkich efektów polecamy stosowanie Kujawitu Premium, wapna nawozowego odmiany 04, o bardzo drobnym uziarnieniu (99% < 0,125 mm)

kujawit-logo.png

 

Korzyści z zastosowania produktu

Wapnowanie eliminuje toksyczny glin w glebie. Na jego obecność najsilniej reagują rośliny wrażliwe, np. jęczmień. Obecność glinu powoduje: słabe ukorzenienie się roślin, słabe krzewienie, żółknięcie i zasychanie dolnych liści.

Wysoki poziom wapnia wspomaga budowę silnego systemu korzeniowego rośliny, czemu sprzyja dostateczna ilość kationów wapnia i wzrost dostępności fosforu, który stymuluje wzrost korzeni w głąb profilu glebowego.

Zmiana pH na bardziej zasadowy sprzyja tworzeniu struktury agregatowej gleby i tym samym poprawia warunki wodno-powietrzne, co w konsekwencji przekłada się na poprawę warunków wzrostu korzeni, lepsze przemieszczanie się wody i składników pokarmowych w gle

Wapnowanie wpływa na wzmożoną aktywność biologiczną gleby; pH powyżej 6,0-6,5 sprzyja procesom uwalniania składników mineralnych z resztek roślinnych i nawozów naturalnych, a także zwiększa aktywności mikroorganizmów utleniających azot amonowy. W konsekwe

Gleby bogate w wapń wykazują lepszą gospodarkę składnikami pokarmowymi, rośliny dobrze ukorzenione pobierają te składniki z głębszych warstw profilu glebowego.

 

 

 

Parametry techniczne

 

Kujawit

Kujawit premium

Parametry chemiczne

 

 

CaCO3 (węglan wapnia)

80,34%-92,56%

89,27%-96,12%

CaO (tlenek wapnia)

45%-52%

50%-54%

Inne mikroelementy

miedź, mangan, cynk

miedź, mangan, cynk

Parametry fizyczne

 

 

Przesiew <2 mm

ok. 94%

100%

Przesiew <0,5 mm

ok. 54%

99%

Przesiew <0,125 mm

-

99%

Barwa

Jasnoszara/biała

biała

 

Zastosowanie

  • Kujawit jest szczególnie efektywny na glebach lekkich i średnich, dzięki wysokiej zawartości wapnia sprawdza się na glebach zwięzłych.
  • Kujawit Premium dodatkowo pozwala na uzyskanie szybkiego efektu dzięki dużemu rozdrobnieniu (99% <0,125 mm).
 

Dokumenty do pobrania

  • Karta charakterystyki Kujawit, Kujawit Premium (pdf, 115.95 KB)
  • Oferta dla rolnictwa 2020 - Wapnowanie dla obfitych plonów (pdf, 833.22 KB)
 

Produkty powiązane