Jak zastosowano AIRIUM na budowie w Sosnowcu?
W Sosnowcu przy ul. Sedlaka powstaje budynek przeznaczony na potrzeby mieszkalne. Budowa rozpoczęła się w 2020 roku, a wiosną 2022 roku zastosowano pianę na dachu budynku. Warto zaznaczyć, że w tej realizacji AIRIUM zostało zastosowane również jako warstwa podposadzkowa izolacyjna. Nie jest to pierwszy przypadek, w którym użyto AIRIUM w roli warstwy stropodachu – w 2021 roku z powodzeniem zrealizowano podobne zadanie w innym mieście w Polsce. W Sosnowcu piana AIRIUM została zastosowana jako warstwa spadkowa na dachu płaskim o powierzchni około 650 ㎡. Dla 4-piętrowego budynku w centrum miasta specjaliści Lafarge zaproponowali następujący układ warstw stropodachu:
- strop;
- warstwa AIRIUM o grubości od 24 do 38 cm;
- folia paroizolacyjna;
- styropapa o grubości 20 cm.
Projekt obejmował także technologię przygotowania i wbudowania materiału. Zastosowano pianę o gęstości 150 kg/㎥. Aby pokryć całą powierzchnię dachu, AIRIUM Truck wyprodukował 145 ㎥ piany. Do zadań Lafarge należał również nadzór nad przebiegiem prac w pierwszej fazie realizacji zadania. Układanie warstwy AIRIUM poprzedzono pracami, których celem było wyznaczenie odpowiedniego spadku zgodnie z projektem. Dlatego powstały sekcje wykonane z płyt styropianowych, wzmocnione profilami stalowymi. Odpowiednio docięte płyty wraz z szynami zapewniły zachowanie odpowiedniego spadku podczas aplikacji piany. AIRIUM układano kolejno w sekcjach, aż pokryto warstwą spadkową całą powierzchnię dachu.
Jak przebiegała realizacja zadania?
Doświadczenie zdobyte podczas realizacji podobnego zadania w 2021 roku pozwoliło na sprawne i szybkie przeprowadzenie prac. Podanie mieszanki z AIRIUM Trucka na wysokość 5 kondygnacji nie sprawiło żadnych problemów. Jakie korzyści przyniosło inwestorowi podjęcie decyzji o zastosowaniu AIRIUM zamiast tradycyjnych materiałów? Oto najważniejsze z nich:
- wysoka jakość produktu;
- znaczne skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zadań związanych z ułożeniem warstwy spadkowej (AIRIUM) i izolacyjnej (styropapa);
- zredukowanie liczby pracowników wykonujących zadanie i możliwość oddelegowania części z nich do innych prac w tym samym czasie;
- możliwość wyróżnienia się wśród innych przedsiębiorstw jako firma promująca strategię zrównoważonego rozwoju i popierająca innowacyjne rozwiązania.
Czas ma na budowie szczególne znaczenie. Dlatego każdy sposób i materiał przyspieszający prace budowlane jest wysoko ceniony zarówno przez inwestorów, jak i kierowników budowy. Ułożenie warstwy AIRIUM oraz warstwy styropapy na dachu sosnowieckiego budynku zajęło w sumie 19,5 godziny.
Pogoda – ten czynnik opóźniający prace trudno wyeliminować
Mimo braku problemów natury technicznej i organizacyjnej nie udało się zrealizować prac zgodnie z pierwotnym harmonogramem. Zawinił najmniej przewidywalny czynnik, czyli pogoda. Z powodu deszczu trzeba było przełożyć prace związane z układaniem styropapy. Ostatecznie udało się jednak przeprowadzić zadanie sprawnie i bez szkody dla całości przedsięwzięcia budowlanego.
I znowu sukces…
Piana izolacyjna AIRIUM jest materiałem, który zmienia podejście do realizacji wielu prac budowlanych. W budynku wielorodzinnym w Sosnowcu przy ul. Sedlaka została użyta do ułożenia warstwy spadkowej na dachu. Odpowiednio dobrana przez specjalistów Lafarge gęstość piany pozwoliła na aplikację produktu w taki sposób, by ułożenie warstwy z wymaganymi spadkami było łatwe i szybkie. Doświadczenie oraz dobre zaplanowanie prac sprawiły, że dostarczenie produktu z AIRIUM Truck na dach nad 4. piętrem budynku odbyło się bez przeszkód. Realizacja całego zadania zajęła w sumie 19,5 godziny w blokach czasowych 3 × 6,5 godziny. AIRIUM użyte jako warstwa spadkowa uwarunkowało sposób realizacji stropodachu. Zysk inwestora w stosunku do tradycyjnych metod to przede wszystkim krótki czas wykonania prac przy zaangażowaniu mniejszej liczby pracowników oraz optymalizacja kosztów warstw izolacji, co w efekcie przełożyło się na zmniejszenie nakładów finansowych na wykonane zadania.