Lafarge rozpoczyna produkcję suchych mieszanek budowlanych i wprowadza na rynek nowy produkt

  • Lafarge w Polsce kontynuuje inwestycje w innowacyjne rozwiązania dla budownictwa i uruchamia instalację do produkcji suchych mieszanek budowlanych w Zakładzie Produkcji Nowa Huta w Krakowie. Wartość inwestycji to 8 mln zł.
  • Wraz z uruchomieniem instalacji Lafarge wprowadza na rynek suchy beton, czyli serię nowych produktów workowanych, których sprzedaż rozpocznie z początkiem kwietnia 2022 roku.
  • Nowe produkty pozwolą przyspieszyć proces wykonywania prac budowlanych i zwiększą ich efektywność.

Instalacja do produkcji suchych mieszanek to w pełni zautomatyzowana linia produkcyjna obejmująca suszenia kruszyw, silosy magazynowe na surowce, system dozowania i ważenia dodatków, wydajny mieszalnik oraz automatyczne linie pakowania i paletyzowania worków.

Pierwszym produkowanym rozwiązanie jest suchy beton, który po dodaniu wody pozwala uzyskać mieszankę betonową o równie wysokiej jakości jak ta uzyskiwana w betoniarni. Mieszankę można łatwo i szybko przygotować na placu budowy, co pozwala usprawnić prace budowlane. Uzyskane elementy betonowe są jednocześnie bardziej trwałe, odporne na warunki atmosferyczne.

Naszą ambicją jest wprowadzanie nowych, innowacyjnych produktów, generujących dodatkową wartość dla klienta końcowego. Seria nowych produktów betonowych spełnia te założenia. Proces opracowywania receptur i właściwości nowych produktów workowanych opierał się na ścisłej współpracy z ich użytkownikami, co pozwoliło stworzyć produkty inne, niż te, które występują na polskim rynku i jednocześnie odpowiedzieć na zdiagnozowane potrzeby rynkowe. Dodatkowo przy ich tworzeniu wykorzystaliśmy nasze wieloletnie doświadczenia i wiedzę z zakresu technologii betonu - mówi Maciej Sypek Dyrektor Generalny Sprzedaży Cementu i B2B/B2C.

Oprócz suchych mieszanek budowlanych, zakład będzie oferować również Gruntar - spoiwo drogowe do robót infrastrukturalnych. W kolejnych miesiącach będą również wprowadzone produkty do szybkiego wykonywania drobnych prac betonowych, a także napraw i renowacji betonowych elementów. Dzięki temu na terenie byłej cementowni powstaje nowa działalność produkcyjna związana z sektorem budowlanym. Poza tym funkcjonuje tam również, należąca do Lafarge wytwórnia betonu. Łącznie zakład w Nowej Hucie zatrudnia 74 osoby.

Inwestycja to kolejny krok w rozwoju naszej oferty innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań dla szybszego i bardziej efektywnego budownictwa. To również kolejna po Cementowni Kujawy i Małogoszcz inwestycja Lafarge w rozwój zakładów w Polsce. W ciągu ostatnich 26 lat zainwestowaliśmy ponad 3 mld złotych w modernizację, innowacje i rozwój naszych zakładów w Polsce - podkreśla Xavier Guesnu, Prezes Zarządu Lafarge w Polsce.

Najnowsze artykuły