Grupa LafargeHolcim

LafargeHolcim jest wiodącym na świecie producentem materiałów budowlanych, dostarczającym rozwiązania dla firm wykonawczych, architektów i inżynierów na całym świecie. 

 

 

Grupa produkuje cement, kruszywa i beton, które są wykorzystywane w różnego rodzaju projektach budowlanych, począwszy od niedrogich mieszkań
i małych projektów lokalnych aż po największe, najbardziej wymagające pod względem technicznym i architektonicznym projekty infrastrukturalne.

Ponieważ urbanizacja coraz bardziej wpływa na ludzi i na naszą planetę, Grupa oferuje innowacyjne rozwiązania budowlane z wyraźnym zaangażowaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego i środowiskowego.

LafargeHolcim zatrudnia około 75 000 pracowników w około 80 krajach.

 

Grupa LafargeHolcim powstała w wyniku fuzji spółek Lafarge i Holcim przeprowadzonej w 2015 roku. Z ponad 180-letnim doświadczeniem obu firm LafargeHolcim stawia sobie za cel zapoczątkowanie nowej ery nowoczesnych technologii i innowacji w branży materiałów budowlanych odpowiadającej wyzwaniom XXI wieku.

 

Lafarge

1833

Powstanie firmy Lafarge

W Le Teil (Ardèche, Francja) powstaje spółka Lafarge. Joseph-Auguste Pavin de Lafarge uruchamia kopalnię wapienia.

 

1864

Kontrakt stulecia

Rozpoczyna się pierwsze znaczące przedsięwzięcie: Kanał Sueski. Lafarge wygrywa „kontrakt stulecia” w Egipcie i dostarcza 200 000 ton wapna hydraulicznego do budowy pirsów Kanału Sueskiego.

 

1887

Inwestycje w badania

Po komercyjnym sukcesie Kanału Sueskiego Lafarge otwiera placówkę badawczą w pobliżu francuskiego Le Teil. Laboratorium to jako pierwsze na świecie specjalizuje się w badaniu cementu.

 

Lata 50. i 70.

Rozwój i wzmocnienie pozycji

Międzynarodowa ekspansja w Ameryce Północnej i Południowej. Poprzez budowę zakładów i zakup innych firm Lafarge umacnia swoją pozycję
w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii.

 

Lata 80. i 90.

Zdobywanie nowych rynków

Lafarge rozpoczyna intensywną ekspansję na rynki międzynarodowe, rozpoczynając działalność w Afryce Subsaharyjskiej i Wschodniej,
a także w Chinach, Indiach i Korei Południowej.

 

2008

Zakup Orascom Cement

Lafarge kupuje Orascom Cement, czołowego producenta cementu na Bliskim Wschodzie i w basenie Morza Śródziemnego, numeru jeden na ważnych rynkach Egiptu, Algierii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Iraku.

 

2014

Decyzja o fuzji

Holcim i Lafarge ogłaszają projekt połączenia.

 

2015

Nowy lider

Zakończenie fuzji daje początek LafargeHolcim, nowemu liderowi branży materiałów budowlanych.

 

 

Holcim

1912

Powstanie firmy Holcim

Adolf Gygi otwiera pierwszą cementownię w Holderbank (Szwajcaria). Dwa lata później dołącza do niego przemysłowiec i wizjoner Ernst Schmidheiny.
W latach 1922-1931 firma rozpoczyna działalność i inwestycje na rynkach zagranicznych w Europie, a także w Egipcie, Libanie i Republice Południowej Afryki.

 

1942   

Inwestycja w badania

Utworzenie placówki badawczo-doświadczalnej Technische Stelle Holderbank (Centrum Techniczne Holderbank).

 

1952-1961   

Dekada przyspieszonego rozwoju

W 1960 r., po wejściu na rynek kanadyjski, otwarto dużą cementownię w stanie Michigan (USA). Niemal jednocześnie Ernst Schmidheiny zainwestował
w niewielki zakład w pobliżu São Paulo (Brazylia).

 

1962-1991

Jedna globalna grupa

Holderbank rozpoczyna etap ekspansji w Ameryce Łacińskiej. W 1974 r. dokonuje pierwszego kroku w Azji, na Filipinach. Następnie wchodzi na nowe rynki, między innymi do Hiszpanii w 1980 r.,
a na początku lat 90. również do Europy Wschodniej, Chin, Indii i Azji Południowo-Wschodniej.

 

2001   

Zmiana nazwy

W głosowaniu na walnym dorocznym zgromadzeniu udziałowców nazwa spółki zostaje zmieniona na Holcim.

 

2014   

Decyzja o fuzji

Holcim i Lafarge ogłaszają projekt połączenia.

 

2015

Nowy lider

Zakończenie fuzji daje początek LafargeHolcim, nowemu liderowi branży materiałów budowlanych.