Zmiany społeczno-ekonomiczne oraz klimatyczne, powodują przyspieszoną migrację ludności oraz rozwój miast na ogromną, niespotykaną dotąd skalę. Obecny deficyt na rynku mieszkaniowym to około od 1,5 do 2 mln lokali, a specjaliści spodziewają się jego wzrostu w perspektywie najbliższych lat. W konsekwencji zrównoważone budownictwo zyskuje na znaczeniu jeszcze bardziej, a związane z nim projekty i rozwiązania stają się kluczowe w całym procesie zachodzących zmian.
Zielona transformacja miast dzięki wdrożeniu GOZ
Zrównoważony rozwój miast jest możliwy dzięki integracji zróżnicowanych działań podejmowanych w ich obszarze. Będzie to oczywiście zmniejszenie natężenia ruchu kołowego przy jednoczesnym zwiększeniu udziału pojazdów elektrycznych czy zagospodarowanie terenów miejskich roślinnością. Największe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju miast wydaje się jednak mieć zrównoważony rozwój branży budowlanej. Współczesne budownictwo coraz częściej utożsamiane jest z realizacją modelu gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Szczególne postępy w ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć w branży cementowej, która w znaczącym stopniu zwiększyła wykorzystanie odpadów w procesie produkcji cementu, a w konsekwencji również innych materiałów budowlanych.
Na uwagę zasługuje z pewnością Lafarge należący do szwajcarskiej Grupy Holcim. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, w Polsce Lafarge przetwarza aż 1,8 mln ton zróżnicowanych odpadów, wykorzystując je do produkcji cementu. Około 400 tys. ton z tej puli stanowią odpady, które nie poddają się recyklingowi, m.in. odpady komunalne. Warto podkreślić, że są to odpady, których nie można przetworzyć i wykorzystać powtórnie, stąd tym bardziej istotna z punktu widzenia GOZ jest możliwość ich użycia do produkcji materiałów budowlanych.
W jaki sposób odpady wspierają wytwarzanie cementu?
Produkcja cementu jest procesem energochłonnym. W piecach cementowych niezbędna jest wysoka temperatura, a więc duże ilości paliwa. Dzięki nowoczesnej technologii, odpady, które zalegałyby na wysypiskach śmieci, zostają wykorzystane jako paliwo alternatywne. Nie tylko więc znikają z przestrzeni wysypisk, ale podlegając pełnej, bezemisyjnej utylizacji, wykorzystywane są do produkcji cementu, pozwalając aż w 80% zastąpić węgiel w procesach wytwórczych Lafarge.
Pozostałe 1,2 mln ton odpadów pochodzi z innych gałęzi przemysłu. Są to popioły, żużle oraz inne produkty spalania, które Lafarge wykorzystuje w produkcji cementu, obniżając w nim zawartość klinkieru pochodzącego z wypału węgla kamiennego. Zastępując węgiel odpadami, Lafarge przyczynia się do przyspieszenia procesów dekarbonizacji.

W zeszłym roku jako Lafarge wprowadziliśmy na rynek cement pod marką ECOPlanet, który może mieć do 50 proc. niższy ślad węglowy od tradycyjnych cementów, właśnie dzięki zastosowaniu surowców alternatywnych, które są jednocześnie zdekarbonizowane. Na jego bazie tworzony jest zrównoważony beton ECOPact, odpowiedni do budynków oraz infrastruktury powstałej w ekokoncepcji
Lafarge, dążąc do cyrkularności, poszukuje źródeł materiałów w różnych miejscach. Pozyskanie materiałów w sposób ekologiczny wymaga wsparcia i ekspertyzy z zewnątrz. Dlatego pracujemy nad projektem kompleksowego rozwiązania problemu odpadów budowlanych na terenie największych polskich aglomeracji. Idea jest taka, by nadać materiałom po rozbiórce drugie życie. Lafarge podejmuje dalsze kroki w obniżeniu swoich emisji CO2 oraz wprowadzaniu zrównoważonych rozwiązań dedykowanych budownictwu ekologicznemu. Gospodarka obiegu zamkniętego jest w centrum naszej działalności biznesowej i z każdym rokiem robimy więcej, aby zużywać mniej!
