Szkolenia BHP - co powinieneś o nich wiedzieć?
Autorem tekstu jest Piotr Krzemiński, Kierownik ds. produkcji w Kopalni Dolomitu Radkowice.
Dbałość o bezpieczeństwo w pracy jest naszym wspólnym obowiązkiem. Dlatego każdy pracownik, niezależnie od tego czy jest zatrudniony w biurze czy w kopalni, powinien przejść szkolenia BHP. Stąd nasza troska w Lafarge o to, aby dopasować je do rodzaju wykonywanej pracy i przekazać pracownikom pełne informacje i zalecenia dotyczące zajmowanego stanowiska. Co trzeba wiedzieć o bezpieczeństwie w pracy?
Podstawowe szkolenia BHP dzielimy na wstępne i okresowe. Szkolenie wstępne obejmuje:
- instruktaż ogólny - dla wszystkich pracowników, studentów na praktykach oraz uczniów szkół zawodowych zatrudnionych do praktycznej nauki zawodu,
- instruktaż stanowiskowy - dla osób na każdym stanowisku związanym z działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.
Instruktaż ogólny przeprowadza pracownik Działu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia. Z kolei instruktaż stanowiskowy może przeprowadzać osoba kierująca pracownikami, wyznaczona przez pracodawcę lub sam pracodawca. Konieczne do tego są odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz uprzednie przeszkolenie z metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Wszystkie instruktaże są potwierdzone w aktach osobowych pracownika.
Musimy regularnie uaktualniać wiedzę z zakresu BHP. Służą temu szkolenia okresowe. Dotyczą one:
- pracowników na stanowiskach robotniczych,
- pracodawców oraz osoby na stanowiskach kierowniczych,
- pracowników inżynieryjno-technicznych,
- pracowników służb BHP,
- pracowników administracyjno-biurowych i innych, narażonych na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne, albo odpowiedzialnych za kwestie BHP.
Szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych
Osoby na stanowiskach robotniczych powinny przejść szkolenie okresowe co najmniej raz na trzy lata. W przypadku szczególnych zagrożeń dla bezpieczeństwa lub zdrowia (np. praca na wysokości, prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych itd.) - nie rzadziej niż raz w roku. Pozostałe osoby powinny przejść szkolenie okresowe co najmniej raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowychi nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Osoby wykonujące czynności specjalistyczne w ruchu odkrywkowego zakładu górniczego (strzałowy, wydawca środków strzałowych) odbywają szkolenia okresowe na podstawie programuów zatwierdzoanychego przez właściwy organ nadzoóru górniczegoy. Muszą również ukończyć specjalistyczny kurs z zakresu techniki strzałowej, powtarzany co 5 lat. Dodatkowe szkolenia obejmują kierowników odstrzału oraz kierowników działu techniki strzałowej.Ponadto, kierownictwo i dozór ruchu zakładu górniczego oraz wyznaczeni pracownicy muszą przejść szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Na każdej zmianie powinna być co najmniej jedna osoba przeszkolona w tym zakresie.
Jak widać, dbałość o bezpieczeństwo dotyczy każdego pracownika Lafarge, niezależnie od funkcji i stanowiska. Dlatego tak ważne jest by przestrzegać powyższych zasad i terminowo przechodzić konieczne szkolenia. W ten sposób każdy z nas przyczynia się do trwałego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w naszej firmie.