Stanowisko Grupy LafargeHolcim w sprawie działalności Grupy w Syrii

 

W ostatnich dniach media poinformowały o złożeniu skargi związanej z działalnością podlegającej firmie Lafarge spółki w Syrii w latach 2013-2014.
W roku 2013, zakład produkcyjny Lafarge w Jalabiyeh znajdował się w strefie objętej konfliktem. Priorytetem Grupy było zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom placówki, a także ich rodzinom. Kiedy latem 2014 r. konflikt w okolicach zakładu nasilał się, firma Lafarge stopniowo ewakuowała zakład. We wrześniu 2014 r., gdy zakład został zamknięty, na miejscu przebywało mniej niż 30 z 240 początkowo zatrudnionych pracowników. Po jego zamknięciu zostali oni bezpiecznie ewakuowani z zakładu, dzięki czemu osiągnięty został cel zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony wszystkim pracownikom. Wynagrodzenia wszystkich pracowników zakładu były wypłacane do grudnia 2015 r. Obecnie zakład zajmują siły specjalne koalicji.
 
Grupa LafargeHolcim potwierdza, że rozpoczęto szczegółowe, niezależne śledztwo w sprawie tych zarzutów. Dochodzenia, które aktualnie trwają, prowadzone są przez kilka kancelarii prawnych upoważnionych przez Grupową Komisje ds. Finansów i Audytu. Kodeks Postępowania Biznesowego Grupy wymaga ścisłego przestrzegania przepisów prawa, w tym międzynarodowego, w krajach, w których działa Grupa LafargeHolcim. Grupa całkowicie zaprzecza wszelkim sugestiom odnośnie finansowania wskazanych organizacji terrorystycznych. Prowadzone dochodzenie ustali, czy wszystkie przepisy były przestrzegane oraz czy potrzebne jest dostosowanie procesów Grupy. W razie konieczności Grupa zastosuje wszelkie niezbędne środki naprawcze.
 
Stanowisko Grupy LafargeHolcim jest również opublikowane na stronie www.lafargeholcim.com.