Rok 2016 był wyjątkowy dla Fundacji WSPÓLNIE. Wystartował wtedy pilotażowy program przekształcania przestrzeni publicznych w miejsca przyjazne mieszkańcom. Pierwsza edycja programu „Przygarnij Przestrzeń” przyniosła spory sukces, który objawił się między innymi zaangażowaniem lokalnych społeczności i nowo powstałymi miejscami rekreacji. Stąd zadecydowano o powtórzeniu akcji w 2017 roku.
Dlaczego akcja była potrzebna?
Jak można było przeczytać na stronie poświęconej akcji http://przygarnijprzestrzen.pl:
„W każdej miejscowości można znaleźć przestrzenie publiczne, które z jakiegoś powodu nie przyciągają ludzi. To wyzwania zarówno dla społeczności lokalnych, jak architektów i urbanistów. Mieszkańcy na ogół intuicyjnie wiedzą, co funkcjonuje nieprawidłowo, ale nie mają narzędzi, aby temu zaradzić. Młodzi projektanci natomiast mają wiedzę i pomysły, jak naprawić sytuację, ale często nie mają jak się wykazać. W naszym projekcie wspólnie przygarną przestrzeń i sprawią, że stanie się ona miejscem pozytywnych interakcji społecznych”.
Zamysłem akcji było znalezienie miejsc, w których działają silne społeczności, oraz skierowanie tam doświadczonych specjalistów. Zadaniem architektów i urbanistów było opracowanie rozwiązań mających przysłużyć się mieszkańcom, tj. stworzenie atrakcyjnych, przyjaznych i funkcjonalnych przestrzeni publicznych.
Zakładane efekty:
- przeobrażenie przestrzeni publicznych w polskich miejscowościach
- zbudowanie silnych społeczności lokalnych skupionych wokół idei dbania o wspólną przestrzeń
- odkrycie młodych talentów wśród studentów i absolwentów takich kierunków jak architektura, urbanistyka, projektowanie i pokrewne
- promowanie tematyki partycypacyjnego projektowania przestrzeni publicznych
W wybranych miejscowościach przeprowadzono kilkudniową rezydencję projektową wraz z diagnozą przestrzeni publicznych i potrzebami mieszkańców. Dopracowane przez projektantów i zaakceptowane przez mieszkańców pomysły zostały zrealizowane dzięki grantom udzielonym przez Fundację Lafarge Wspólnie w wysokości 20 tys. złotych dla każdej lokalizacji.
Pierwsza edycja Przygarnij Przestrzeń 2016
Pilotażowa edycja akcji „Przygarnij Przestrzeń” postawiła przed organizatorem, zespołami projektowymi i mieszkańcami spore wyzwanie.
Po trwającym dwa tygodnie cyklu spotkań w całej Polsce wybrano pięć miejscowości: Gliśno (woj. pomorskie), Łabiszyn (woj. kujawsko-pomorskie) Małogoszcz (woj. świętokrzyskie), Siedlec (woj. małopolskie) i Sulików (woj. dolnośląskie).

Wynik pierwszej edycji „Przygarnij Przestrzeń”:
- w Sulikowie zaprojektowano i przekazano grant na remont miejsca spotkań dla seniorów w Gminnym Ośrodku Kultury
- w Gliśnie powstało miejsce rekreacji i spotkań nad jeziorem
- w Siedlcu przy budynku straży pożarnej powstało miejsce dla mieszkańców do aktywnego spędzania czasu
- w Małogoszczu zrobiło się zielono między blokami, dzięki rewitalizacji blokowiska i powstaniu trawnika
- w Łabiszynie powstało miejsce wypoczynku zorganizowane na łabiszyńskiej wyspie
Druga edycja Przygarnij Przestrzeń 2017
Przygarnij Przestrzeń 2017, podobnie jak edycja pierwsza, to warsztaty konkursowe urbanistyczno-architektoniczne. Zajęcia odbyły się w małych miejscowościach pod okiem Tutora, czyli młodego architekta z doświadczeniem, który kierował pracami grup i pomagał w kontakcie ze społecznością lokalną.
Do programu zakwalifikowały się trzy miejsca: Szczepanowo (woj. kujawsko-pomorskie), Sępolno Wielkie (woj. zachodnio-pomorskie) i Bocheniec (woj. świętokrzyskie).

Wynik drugiej edycji „Przygarnij Przestrzeń”:
- w Szczepanowie zrewitalizowano linię brzegową jeziora oraz przylegające tereny, dzięki czemu powstało atrakcyjne miejsce wypoczynku
- w Sępólnie Wielkim wsparto budowę placu zabaw przed szkołą
- w Bocheńcu zagospodarowano plac przyległy do sklepu i część boiska jako miejsce spotkań i plac rozrywki dla najmłodszych mieszkańców
O Fundacji Lafarge WSPÓLNIE
Organizatorem akcji „Przygarnij Przestrzeń” była Fundacja Lafarge WSPÓLNIE.
Celem fundacji jest inspirowanie, edukowanie i zmienianie otoczenia. Fundacja wspiera społeczności lokalne z najbliższego sąsiedztwa zakładów Lafarge w Polsce i inspiruje mieszkańców do podejmowania inicjatyw, które poprawią jakość ich życia. Zajmuje się między innymi edukacją w zakresie architektury, kształtowania krajobrazu i estetyki miejsc.
Fundacja wspiera te pomysły merytorycznie i finansowo, współpracuje też z organizacjami pozarządowymi, władzami lokalnymi oraz instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi.
Działania WSPÓLNIE na rzecz ludzi i społeczności to jeden z filarów realizacji celów zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce.