Czym jest strop odcinkowy?
Strop odcinkowy to konstrukcyjne rozwiązanie, które pojawiło się na początku XX wieku. Jest to klasyczny strop stalowo-ceramiczny, który składa się najczęściej z dwuteowych belek stalowych oraz znajdującej się między nimi płyty o łukowym kształcie utworzonej z cegły pełnej lub dziurawki. Chociaż obecnie tego rodzaju stropy nie są stosowane, można je spotkać w starych domach, które są poddawane renowacji. Taki właśnie strop znajduje się w poznańskiej Starej Papierni.
Remont stropu z zastosowaniem innowacyjnej piany Airium
Strop odcinkowy w Starej Papierni pozostanie w obecnej postaci, wymaga jednak remontu. Nadal będzie można podziwiać kolebki ceglane, a uzupełnieniu pianą Airium poddane zostaną pachwiny stropu. Z uwagi na zwiększone obciążenia przekazywane na stropy, zaprojektowano wzmocnienie istniejących stropów odcinkowych poprzez wykonanie płyty żelbetowej zespolonej z belkami stalowymi. Dlaczego wybrano właśnie Airium?
Poszukując najlepszego rozwiązania, które z jednej strony pozwoli pozostawić piękny strop odcinkowy w niezmienionej postaci, a z drugiej zapewni konstrukcji bezpieczeństwo, pomyślano o Airium. Dziś poszukuje się rozwiązań sprawdzonych, szybkich, łatwych, a jednocześnie efektywnych oraz oszczędzających zasoby naturalne. Dodatkowo istotna jest ich niska emisyjność oraz jak najbardziej ograniczony wpływ na środowisko naturalne. Takim rozwiązaniem jest właśnie piana izolacyjna Airium.
“Piana izolacyjna Airium jest materiałem samorozlewnym, który doskonale dopasowuje się do wypełnianych kształtów i wypełnia każdą szczelinę. Można ją zaprojektować w taki sposób, aby spełniała zarówno wymagania izolacyjności termicznej, jak i parametry wytrzymałościowe. Dzięki tym właściwościom nasz produkt doskonale nadaje się do zastosowania jej w renowacji stropów tak jak w przypadku Starej Papierni w Poznaniu”
mówi Pani Paulina Matysiak, Kierownik Sektora Zachodniego w Lafarge
Airium od Lafarge to ekologiczna piana mineralna, która poddaje się recyklingowi w 100%, posiada bardzo niski ślad węglowy i jest bezpieczna dla zdrowia. Dzięki możliwości uzyskania zróżnicowanej gęstości doskonale nadaje się do wielu zastosowań. Jednym z nich jest uzupełnienie pachwin stropu. Odpowiednio dobrana konsystencja pozwola z jednej strony na pozostanie w miejscu wbudowania, a z drugiej – na dokładne wypełnienie wszystkich szczelin.
Zrealizowaliśmy już wzmocnienie podłoża pod istniejącymi i projektowanymi fundamentami w technologii jet grouting oraz wykonaliśmy częściowo prace rozbiórkowe. Ze względu na historyczny charakter miejsca, zdecydowaliśmy się na wyeksponowanie istniejących stropów odcinkowych. Z uwagi na zwiększone obciążenia przekazywane na stropy, zaprojektowane zostało wzmocnienie poprzez wykonanie płyty żelbetowej zespolonej z belkami stalowymi. Pomiędzy nimi zastosowaliśmy mineralną pianę termoizolacyjną jako wypełnienie pachwin sklepień ceglanych istniejącego stropu odcinkowego. Materiał jest lekki, łatwy w ułożeniu oraz wygodny w użytkowaniu po osiągnięciu swojej wytrzymałości.
informuje Pani Zuzanna Trybuchowicz, Kierownik robót DEMIURG
To nie koniec zalet Airium. W pełni cementowa piana izolacyjna nie pozwala na korozję mikrobiologiczną. Patogeny po prostu się w niej nie rozwijają. Chroni także przed gryzoniami. Zarówno jedna, jak i druga cecha ma znaczenie w przypadku zaawansowanego wiekiem budynku, jakim jest Stara Papiernia.
Za zastosowaniem piany Airium w funkcji wypełnienia między belkami stropowymi przemawia także stosunkowo niewielka waga materiału oraz możliwość produkcji w miejscu wbudowania. Innowacyjne cechy piany mineralnej Airium pozwalają zrealizować zadanie, jakie przypadło w udziale Lafarge w Starej Papierni w bardzo krótkim czasie, co również jest ogromną zaletą tego rozwiązania.