Mączka wapienna

Mączka wapienna jest materiałem otrzymywanym przez wysuszenie i zmielenie kamienia wapiennego. Kamień wapienny Lafarge pochodzi ze złoża wapieni organogenicznych Barcin-Piechcin-Pakość i jest wydobywany w kopalni Wapienno. Złoże eksploatowane jest selektywnie pod kątem uzyskania materiału o wysokich, powtarzalnych parametrach. Mączka wapienna Lafarge produkowana jest w Zakładzie Produkcyjnym Mączki Wapiennej znajdującym się na terenie kopalni. 

Zamówienia i informacje

800 800 225

Bezpłatna infolinia

 

Doradztwo techniczne

Znajdź eksperta

 

Mączka wapienna - opis


Mączka wapienna jest używana jako wypełniacz mieszanek betonowych przez producentów betonu towarowego oraz w prefabrykacji. Może być też stosowana jako składnik betonów architektonicznych bądź prefabrykowanych elementów fasadowych lub dekoracyjnych.

Odpowiednio zaprojektowana mieszanka betonowa z dodatkiem mączki wapiennej o właściwościach samozagęszczalnych pozwala lepiej odwzorować kształt szalunku i zmniejsza ilość porów na powierzchni. Jasny kolor mączki powoduje uzyskanie jaśniejszej barwy betonowego elementu i ułatwia barwienie w masie.

Mączka wapienna dla budownictwa i przemysłu Lafarge dzięki bardzo drobnej strukturze poprawia właściwości reologiczne mieszanki betonowej. Stabilne parametry pozwalają uzyskać betony samozagęszczalne o wysokiej i powtarzalnej płynności mieszanki.
 

Korzyści z zastosowania mączki wapiennej Lafarge:

zwiększa wytrzymałość początkową
zwiększa odporność korozyjną
doszczelnia strukturę, wypełnia wolne przestrzenie (kapilary)
jaśniejsza matryca cementowa i równomierna barwa, łatwość w uzyskaniu kolorów
lepsze lico elementu (większa ilość frakcji drobnych w mieszance)
redukcja cementu, a także co się z tym wiąże niższe ciepło hydratacji, mniejsze ryzyko powstawania rys skurczowych
zmniejsza nasiąkliwość
zapewnia lepszą urabialność i reologię mieszanki betonowej
zapewnia stałą powierzchnię właściwą

Cechy mączki wapiennej Lafarge:

 

 • dodatek mineralny do betonu i prefabrykacji
 • drobno zmielony dodatek/wypełniacz o wysokich, stabilnych parametrach
 • dostępny w różnych uziarnieniach, dopasowanych do wymogów klienta
 • wysoka zawartość Ca
   

Zastosowanie:

 

 • betony towarowe i prefabrykacja jako wypełniacz mieszanek betonowych
 • pokrycia dachowe jako wypełniacz do produkcji wysokogatunkowych pap modyfikowanych polimerami
 • przemysł szklarski – mączka wapienna  jest istotnym składnikiem zestawu surowcowego do produkcji szkła
 • w przemyśle do odsiarczania gazów jako sorbent pochłaniający dwutlenek siarki w procesach odsiarczania gazów przemysłowych
 • kleje i zaprawy
 • inne zastosowania, np. wypełniacz stosowany w przemyśle gumowym i farbiarsko-lakierniczym

 

 

Parametry techniczne dla mąki wapiennej typ 80

CECHA

WARTOŚĆ

Uziarnienie <0,075 mm

min. 80

Uziarnienie <0,180 mm

0,2-0,4

Wilgotność

≤0,3

Zawartość CaCo3

93

Fe2O3

0,3 (+/-0,1)

MgO

0,7

SiO2 + części nierozpuszczalne

3,5

 

Parametry techniczne dla mąki wapiennej typ 90

CECHA

WARTOŚĆ

Uziarnienie <0,075 mm

85–87

Uziarnienie <0,180 mm

0,1

Wilgotność

≤0,3

Zawartość CaCo3

>94

Fe2O3

0,3 (+/-0,1)

MgO

0,7

SiO2 + części nierozpuszczalne

3,5

 

 

Zastosowanie

Kleje i zaprawy

Mączka i drobne piaski wapienne z powodzeniem są stosowane jako wypełniacz do różnego rodzaju zapraw budowlanych. Nasza firma jest dostawcą mączki wapiennej dla producentów chemii budowlanej posiadających największe udziały w polskim rynku. Produkt spełnia wymagania normy PN-EN 10204.

Betony towarowe i prefabrykacja

Mączka wapienna jest używana jako wypełniacz mieszanek betonowych przez producentów betonu towarowego oraz prefabrykacji. Produkt Lafarge dzięki bardzo drobnej strukturze poprawia właściwości reologiczne mieszanki betonowej. Dzięki stabilnym parametrom (granulacja, skład chemiczny) pozwala uzyskać betony samozagęszczalne o wysokiej i powtarzalnej płynności mieszanki. Mączka może być też stosowana jako składnik betonów architektonicznych bądź prefabrykowanych elementów fasadowych lub dekoracyjnych. Odpowiednio zaprojektowana mieszanka betonowa z dodatkiem mączki wapiennej o właściwościach samozagęszczalnych pozwala lepiej odwzorować kształt szalunku i zmniejsza ilość porów na powierzchni. Jednocześnie jasny kolor mączki powoduje uzyskanie jaśniejszej barwy betonowego elementu i ułatwia barwienie w masie.     

Pokrycia dachowe

Mączka wapienna stosowana jest jako wypełniacz do produkcji wysokogatunkowych pap modyfikowanych polimerami. Współpracujemy z największymi producentami w Polsce, którym dostarczamy mączkę o specjalnie dobranej granulacji. Dzięki temu nasi Klienci uzyskują surowiec umożliwiający optymalizację procesu produkcyjnego i uzyskanie produktu o wysokiej jakości.

Przemysł paszowy

Mączka i drobne piaski wapienne są ważnym produktem dla rolnictwa. Jako tzw. kreda pastewna są źródłem wapnia dla zwierząt. Kreda pastewna to ważny składnik pasz, używany przez przemysł paszowy oraz rolników przygotowujących pasze w gospodarstwach. Jesteśmy dostawcą kredy pastewnej do największych polskich producentów pasz. Lafarge posiada zaświadczenie Powiatowego Lekarza Weterynarii potwierdzające zarejestrowanie jako producent kredy pastewnej.  

Przemysł szklarski

Mączka wapienna, obok innych składników, takich jak soda, piaski i mączki dolomitowe, jest istotnym składnikiem zestawu surowcowego do produkcji szkła. Lafarge jest dostawcą surowca dla hut produkujących szkło kolorowe, które z kolei obsługują kluczowe koncerny branży piwowarskiej w kraju i za granicą. Produkt spełnia wymagania normy BN 74/6812-01.

W przemyśle do odsiarczania gazów

Mączka i piaski wapienne dzięki wysokiej zawartości CaCO3 mogą być używane jako sorbent pochłaniający dwutlenek siarki w procesach odsiarczania gazów przemysłowych. Metoda ta jest często wykorzystywana w przemyśle energetycznym, ale może też być używana w nowoczesnych spalarniach odpadów komunalnych.

Nasze produkty w zależności od aplikacji są dostarczane cysternami samochodowymi lub kolejowymi oraz w big-bagach 1 t. Duże zdolności produkcyjne, magazynowe i logistyczne pozwalają optymalnie dopasować tempo i ilość dostaw do potrzeb Klienta.

 • betony towarowe i prefabrykacja jako wypełniacz mieszanek betonowych
 • pokrycia dachowe jako wypełniacz do produkcji wysokogatunkowych pap modyfikowanych polimerami
 • przemysł szklarski – mączka wapienna jest istotnym składnikiem zestawu surowcowego do produkcji szkła
 • w przemyśle do odsiarczania gazów
 • kleje i zaprawy
 • inne zastosowania, np. wypełniacz stosowany w przemyśle gumowym i farbiarsko-lakierniczym
   

Artykuły

Zrównoważony rozwój Lafarge