Gospodarka w obiegu zamkniętym
Lafarge jest liderem w dziedzinie ekologii przemysłowej. Wierzymy, że dzięki współpracy różnych branż, możemy zmniejszyć produkcję odpadów, ponownie je wykorzystywać, a dzięki temu chronić zasoby naturalne naszej planety.
Dlaczego to ważne
W najbliższych latach na świecie zwiększy się zapotrzebowanie na materiały i paliwa. Jednocześnie rosnąca liczba ludności na świecie, postępująca urbanizacja oraz niedobór zasobów naturalnych sprawiają, że już teraz jesteśmy zmuszeni do szukania nowych możliwości wykorzystania odpadów oraz produktów ubocznych powstających podczas procesów produkcyjnych.
Lafarge chce zmniejszyć zależność od zasobów naturalnych i paliw kopalnych, przekształcając i powtórnie wykorzystując pozostałości z naszych procesów produkcyjnych. Przyniesie to duże korzyści zarówno środowisku, jak i społeczeństwu, ponieważ zmniejszy się powierzchnia składowisk odpadów i zostanie zminimalizowana konieczność ich spalania.
Nasze globalne cele do 2030 roku
-
Chcemy rocznie wykorzystywać dla naszych potrzeb 80 milionów ton surowców pochodzących z odpadów.
-
Będziemy zwiększać ilość odpadów przekształcanych w paliwo oraz powtórnie wykorzystywanych do naszych procesów produkcyjnych.
-
Zwiększymy wykorzystanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych na obszarach miejskich.
-
W 2030 roku będziemy dostarczać cztery razy więcej kruszywa pochodzącego z recyklingu, rozbiórek i odpadów budowlanych oraz z nawierzchni asfaltowych.
-
Wykorzystujemy w naszej działalności rocznie ponad 54 miliony ton materiałów pochodzących z odpadów.
-
Produkujemy 6,5 miliona ton kruszyw z odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Co planujemy zrobić lokalnie
Zmniejszymy naszą zależność od zasobów naturalnych i paliw kopalnych, wykorzystując odpady we wszystkich naszych procesach produkcyjnych (Już dziś wykorzystujemy
291 000 t odpadowego kamienia wapiennego i piasku do produkcji klinkieru).
Będziemy nadal wdrażać usługi w zakresie przetwarzania odpadów, opierając się na naszym wieloletnim doświadczeniu i stosując surowe normy ochrony środowiska i bezpieczeństwa.
W cementowniach poprawiamy wydajność instalacji do spalania paliw alternatywnych (nasza inwestycja w Cementowni Kujawy wyniosła 33 mln euro)
Planujemy wdrażać inicjatywy w zakresie produkcji biomasy, zachęcając do długoterminowej współpracy lokalne społeczności oraz rolników. Projekty te umożliwią zwiększenie wykorzystania pozostałości z rolnictwa i leśnictwa.
Będziemy używać więcej mineralnych komponentów przemysłowych i odpadów mineralnych jak: żużel wielkopiecowy, popiół lotny z elektrowni węglowych, sztuczny gips czy inne produkty uboczne (przykładem jest inwestycja w Elektrociepłowni Siekierki – budowa drugiej instalacji do separacji popiołów).
Będziemy nadal stosować zasadę przejrzystej komunikacji i wiarygodnych informacji dla wszystkich naszych interesariuszy.
Przyspieszymy wdrażanie naszego modelu recyklingu kruszyw połączonego ze świadczeniem usług w zakresie odpadów budowlanych i rozbiórkowych w dużych obszarach miejskich. Już dziś nasze wytwórnie betonów w Polsce są wyposażone w instalacje recyklingowe. Rocznie zużywamy 200 ton kruszyw z recyklingu i będziemy stale zwiększać jego wykorzystanie.