Dzięki Lafarge i Elgra Engineering uczniowie z województwa Kujawsko-Pomorskiego będą mogli uczyć się zawodu automatyka

 

Lafarge w Polsce i Elgra Engineering łączą siły, żeby wspierać młodych w województwie Kujawsko-Pomorskim. Firmy podpisały porozumienie z Zespołem Szkół Niepublicznych w Piechcinie, na mocy którego utworzona zostanie kolejna klasa patronacka. Od nowego roku szkolnego wszyscy uczniowie z regionu będą mogli podjąć naukę w zawodzie automatyk. Zawód ten w lutym 2021 roku znalazł się na liście 28 najbardziej poszukiwanych i kluczowych zawodów dla rozwoju kraju opublikowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

lafarge elgra klasa patronacka od l
Od lewej: Przemysław Roszek, Waldemar Smoliński, Renata Koszczewska–Smutek, Marek Michalski.

To druga klasa patronacka, którą merytorycznie wspiera Lafarge w Polsce. Firma w grudniu 2018 roku uruchomiła program pierwszej klasy patronackiej w ZSN w Piechcinie, dzięki czemu uczniowie mogli przyuczać się do zawodu ślusarza, spawacza i mechanika. Umożliwiły to również praktyki u firmy Parem, jednego z głównych podwykonawców Cementowni Kujawy. Dzięki wsparciu Elgra Engineering możliwe jest uruchomienie nowego programu kształcenia do zawodu automatyka. 

Cieszę się, że wróciliśmy do korzeni i najlepszych tradycji, kiedy szkoła w Piechcinie była szkołą przyzakładową. Mimo zmian w wyniku transformacji dalej chcemy współpracować i tworzyć nowe możliwości dla rozwoju uczniów w całym regionie – mówi Marek Michalski, Dyrektor Cementowni Kujawy. – Rozwój technologii, powszechna digitalizacja i nowe trendy w przemyśle, które wyznacza XXI wiek sprzyjają temu, żeby nauczenie młodych postrzegać dziś przez pryzmat nowoczesnych kierunków. Elgra Engineering to świetny specjalista na rynku automatyki i robotyki – dziedzin, które już teraz zmieniają oblicze przemysłu i gospodarki  dodaje Marek Michalski.

Pochodząca z Inowrocławia polska firma Elgra Engineering od ponad 20 lat doradza i dostarcza rozwiązania z obszaru automatyki przemysłowej, uruchamia instalacje procesowe, a także odpowiada za wdrażanie systemów linii produkcyjnych. Firma ma na koncie wdrożenie ponad 600 aplikacji automatyki przemysłowej w ponad 10 krajach na całym świecie. Wieloletnie inwestycje w kadrę oraz doświadczenie przy projektach międzynarodowych umocniły firmę w podjęciu decyzji o współuczestniczeniu w praktycznej nauce zawodu uczniów z zakresu mechaniki, elektryki i automatyki.

Rozwój automatyki przemysłowej w Polsce to przede wszystkim adaptowanie się do nowych warunków biznesowych i nabywanie nowych kompetencji. Nasza działalność ściśle jest związana z digitalizacją, a więc ciągłą zmianą, dlatego wiemy, jak ważne jest poznawanie tej branży już od najmłodszych lat – mówi Waldemar Smoliński, Prezes Zarządu, Elgra Engineering. I dodaje – Po latach wspierania tej gałęzi gospodarki możemy powiedzieć, że wszystko opiera się przede wszystkim na dobrych kompetencjach i znajomości specyfiki naszej branży. Automatyk to zawód przyszłości, dlatego cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tworzeniu nowych kadr dla Przemysłu 4.0.

Klasa patronacka z profilem zawodowym automatyka to odpowiedź na prognozę Ministerstwa Edukacji i Nauki odnośnie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. W lutym 2021 zawód automatyka po raz trzeci z rzędu znalazł się w gronie 28 najbardziej poszukiwanych i kluczowych zawodów dla rozwoju kraju.

lafarge elgra klasa patronacka od l
Lafarge i Elgra stworzą klasę patronacką, przyuczającą do zawodu automatyka.

Automatyk to specyficzny zawód, który łączy kompetencje bardzo wielu dziedzin, jak elektryka, mechanika, hydraulika, pneumatyka, ale również elementy programowania. W związku z tym osoby, które posiadają taką wiedzę i umiejętności są bardzo poszukiwane na rynku pracy i doceniane przez pracodawców. Cieszy nas, że będziemy mogli zaproponować naszym uczniom właśnie taką formę edukacji – mówi Przemysław Roszek, Prezes Zarządu, Pałuckie Stowarzyszenie „Przyszłość”

Klasa o profilu automatycznym w Szkole Branżowej I Stopnia rusza na jesieni w roku szkolnym 2021/2022 i skierowana jest do wszystkich absolwentów klas ósmych na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczniowie będą realizowali działania pod okiem doświadczonych nauczycieli szkoły branżowej I stopnia, nauczycieli przedmiotów zawodowych, a także ekspertów firmy Elgra Engineering. Rekrutacja rozpocznie się 17 maja. Do klasy zostanie przyjętych 15 uczniów.

Umowa patronacka z firmami Lafarge i Elgra to już trzecia umowa podpisana w Zespole Szkół Niepublicznych. Cieszy nas, że uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w naszej szkole będą zdobywać nowe kompetencje. Tym bardziej że zawód automatyka jest bardzo wyczekiwany na rynku pracy. Zapraszamy absolwentów szkół podstawowych z terenu całego województwa do składania podań już od 17 maja – podsumowuje Renata Koszczewska–Smutek, Zastępca Prezesa Zarządu, Pałuckie Stowarzyszenie „ Przyszłość”.

Najnowsze artykuły