Arena Zabrze

 

Potrzeba całkowitej przebudowy stadionu w Zabrzu była jasna od początku XXI wieku – stara konstrukcja sięgała wczesnych lat 30. poprzedniego stulecia, a Górnik przyciągał jedne z najwyższych widowni w Polsce. Dodatkowo perspektywa inwestycji w klub grupy Allianz przyśpieszyła inwestycję.

W 2009 roku powstała koncepcja nowego stadionu, już bez bieżni lekkoatletycznej i z dwupoziomowymi trybunami na ponad 31 tys. widzów. Prosta żelbetowa konstrukcja z zewnątrz miała zostać pokryta ażurową elewacją z ciemnego metalu, natomiast częściowo przeszklony dach w najwyższym punkcie sięga 31,5m.

By umożliwić stałą grę Górnika przy Roosevelta prace podzielono na dwie fazy: w pierwszej przewidziano trybuny dla 24 tys. z trzech stron, a w drugiej – najważniejszą trybunę zachodnią.

Stadion został w trakcie prac zaadaptowany tak, by mógł funkcjonować nawet bez czwartej trybuny – w pierwszej fazie powstały loże biznesowe i centrum dowodzenia. Dwa boiska treningowe na wschód od stadionu zastąpił reprezentacyjny plac z kasami, a pod nim rozległy parking.